ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ

ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ଡି ର ଅଭାବ ଏହି ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ, ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଜାଣିରଖନ୍ତୁ

ପିଲାମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ଡି: ଆଜି କାଲିର ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନରେ ଆମେ ପିଲାମାନଙ୍କର ସଠିକ ଯତ୍ନ ନେଇପାରୁନାହାନ୍ତି | ଆମ ଜୀବନ ଏବଂ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ଆମ ପିଲାମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ଥର ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଏ | ପିଲାମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ମଧ୍ୟ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ପିଲାମାନେ ଜନ୍ମରୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ହାଲୁକା ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଦେଖାଇବାକୁ କୁହନ୍ତି | ପୂର୍ବରୁ, ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଲିସ୍ କରିବା ପରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ରଖାଯାଏ | ଶରୀରରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଭିଟାମିନ୍ ଅବଶୋଷଣ ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ |

ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବ ହେତୁ ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଶୋଷିତ ହୁଏ ନାହିଁ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପିଲାମାନଙ୍କର ହାଡର ବିକାଶ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କର ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଅଭାବ ଥାଏ ତେବେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଦେଖା ଦେଇପାରେ | ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବ ହେତୁ ପିଲାମାନେ ରକ୍ତହୀନତା ଭଳି ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଯାଇପାରେ |

ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ:

  • ପିଲାମାନଙ୍କ ଠାରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ ପିଲାମାନଙ୍କର ମେରୁଦଣ୍ଡରେ ଦେଖାଯାଏ |
  • ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଅଭାବ ହେତୁ ପିଲାମାନଙ୍କର ହାଡର ବିକାଶ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ |
  • ଯଦି ଶିଶୁର ମୁଣ୍ଡ ଅତ୍ୟନ୍ତ କୋମଳ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାର ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଅଭାବ ରହିଛି |
  • ଯଦି ପିଲା ଚାଲିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ, ତେବେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଅଭାବ ହୋଇପାରେ |
  • ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବ ହେତୁ ଶିଶୁର ଓଜନ ବଢେ ନାହିଁ ଏବଂ ପିଲା ପତଳା ହୋଇଯାଏ |
  • ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଅଭାବ ହେତୁ ଶିଶୁର ଆଙ୍ଗୁଠି ବଙ୍କା ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ପାଦର ହାଡ ମଧ୍ୟ ସିଧା ହୋଇନଥାଏ |

ଯଦି ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସିଟି ଶିଶୁଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ |

ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବ ଜନିତ ରୋଗ :

  • ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ – ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ହାଡ଼ ସହିତ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଭିଟାମିନ୍ ଡି ମସ୍ତିଷ୍କରେ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ସେରୋଟୋନିନ୍ ଏବଂ ଡୋପାମିନ୍ ତିଆରି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଅଭାବ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |
  • ରକ୍ତହୀନତା – ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଅଭାବ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ | ଯଦି ପିଲାରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ରକ୍ତହୀନତା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଯଦି ଶରୀରରେ ୩୦ ନାନୋ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ମିଲିଲିଟର ରୁ କମ୍ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଥାଏ, ତେବେ ଅନେକ ରୋଗ ହୋଇପାରେ |
  • ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ – ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଅଭାବ ହେତୁ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଉତ୍ତେଜନା, ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ରୋଗ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବି ବଢିଯାଏ | ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଅଭାବ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ କରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପିଲାମାନେ ଶୀଘ୍ର ଅସୁସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତି |
  • ହାଡ ବଙ୍କା ହୋଇଯିବା – ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଅଭାବ ହେତୁ ହାଡ ଦୁର୍ବଳ ଏବଂ ବଙ୍କା ହୋଇଯାଏ | ଏହି କାରଣରୁ ଅନେକ ଥର ପିଲାମାନଙ୍କର ଗୋଡ ଖସିଯାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ହାଡ ଭାଙ୍ଗି ଯିବାର ମଧ୍ୟ ଭୟ ରହିଥାଏ |

ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବକୁ କିପରି ଦୂର କରାଯିବ:

1- ନବଜାତ ଶିଶୁକୁ ପ୍ରତିଦିନ ବିନା ପୋଷାକରେ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ |
2-ଯଦି ଏହା ପ୍ରତିଦିନ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସପ୍ତାହରେ ତିନିଥର ୧୫ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଖରାରେ ବସାନ୍ତୁ |
3- ପିଲାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ୧ ଗ୍ଲାସ୍ ଗାଈ ର କ୍ଷୀର ପିଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଖାଦ୍ୟରେ କଦଳୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ |
4- ରୁଟି, ଶସ୍ୟ, କ୍ଷୀର, ପନିର, ସୋୟା ଏବଂ କମଳା ରସ  ପିଲାମାନଙ୍କୁ  ଦିଅନ୍ତୁ |
5- ଶିଶୁର ଖାଦ୍ୟରେ ଅଣ୍ଡା, ଛତୁ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଭରପୂର ମାଛ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ |

Disclaimer: ଆମେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ପଦ୍ଧତିକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରୁନାହୁଁ  | ଏଗୁଡିକ କେବଳ ପରାମର୍ଶ ଭାବରେ ନିଅନ୍ତୁ | ଏହିପରି କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା / ଔଷଧ / ଡାଏଟ୍ ଅନୁସରଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ |

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close