ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା

ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ୟୁଟି ଟିପ୍ସ, ଚମକିବ ଚେହେରା

ପାଣିପାଗ ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି, ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ବାସ୍ତବରେ, ଝିଅମାନେ ଦିନରେ ସେମାନଙ୍କର ଚର୍ମର ଯତ୍ନ ନେଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ରାତିରେ ସେ ଏଥିପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ

ଚର୍ମ ଏବଂ କେଶକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ରଖିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ବିଶେଷ ଟିପ୍ସ ଅନୁସରଣ କରିପାରିବେ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରାତିରେ ଚର୍ମର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ କିଛି ଟିପ୍ସ ।
ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଲଗାନ୍ତୁ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ :

ଏଥିପାଇଁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ୪ ଚାମଚ ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍, ୧ ଚାମଚ ଜୋଜୋବା ତେଲ, ୧/୨ ଚାମଚ ହଳଦୀ ପାଉଡର ଏବଂ ୨-୩ ବୁନ୍ଦା କୌଣସି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ତେଲ ମିଶାନ୍ତୁ । ପ୍ରସ୍ତୁତ ପେଷ୍ଟକୁ ହାଲୁକା ହାତରେ ମୁହଁ ଏବଂ ବେକରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ଶୋଇବାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ । ସକାଳେ ପାଣିରେ ଭଲ ଭାବରେ ମୁହଁକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଡେଡ୍ ସ୍କିନ୍ ସେଲ୍ସକୁ ଭଲ କରିବା ସହିତ ଚର୍ମକୁ ଭିତରୁ ପୋଷଣ ଦେଇଥାଏ ।

ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ :

ଏଥିପାଇଁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ୪ ଚାମଚ ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍ ଏବଂ ୨-୩ ବୁନ୍ଦା ଟୀ- ଟ୍ରୀ ଅଏଲ୍ ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ୫ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ମୁହଁରେ ମାଲିସ୍ କରିବା ପରେ ଶୋଇପଡନ୍ତୁ । ସକାଳେ ସତେଜ କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ମୁହଁକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ କିଛି ଦିନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଲଗାଇଲେ ମୁହଁରେ ଦାଗ, ବ୍ରଣ ଇତ୍ୟାଦି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ଘନ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର କେଶ ପାଇଁ :

ଏଥିପାଇଁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ୧/୪ କପ୍ ଆଲୋ ଭେରା ଜେଲ୍, ୧ କପ୍ ପିଆଜ ରସ ଏବଂ ୧୦ ଟି ବୁନ୍ଦା ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରିୟ ତେଲ ମିଶାନ୍ତୁ । ପ୍ରସ୍ତୁତ ମିଶ୍ରଣକୁ କେଶରେ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ । ପରେ, କେଶକୁ ସାୱାର କ୍ୟାପରେ ଘୋଡାଇ ଶୋଇପଡନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ସପ୍ତାହରେ ୨ ଥର ଲଗାଇଲେ କେଶ ଝଡ଼ିବାର ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ଏଥିସହିତ କେଶ ମଧ୍ୟ ମୋଟା ଏବଂ ନରମ ହୋଇଥାଏ ।

ପାଦ ଫାଟୁଥିଲେ :

ଏକ ପାତ୍ରରେ ୨ ଚାମଚ ଶିଆ ବଟର ଏବଂ ୩ ଚାମଚ ଆଲୋ ଭେରା ଜେଲ୍ ମିଶାନ୍ତୁ । ପ୍ରସ୍ତୁତ ପେଷ୍ଟକୁ ପାଦରେ ମାଲିସ୍ କରି ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ରାତିରେ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ । ସକାଳେ ସଫା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପାଦ ଫାଟୁଥିବା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close