ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ

ଆପଣଙ୍କ ପିଲା କ୍ୟାଣ୍ଡି ଓ ଲଲିପପ୍ ଖାଉଥିଲେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପିଲାମାନେ ଲଲିପପ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଣ୍ଡି ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ କାରଣ ଆଜିକାଲି କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଟାଲକମ୍ ପାଉଡର ମିଶା ଯାଉଛି | ହଁ,ଆଜ୍ଞା ଆପଣ ଠିକ୍ ଶୁଣୁଛନ୍ତି

ଇନ୍ଦୋରରେ ଏପରି ଏକ କାରଖାନାକୁ ଠାବ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ଲଲିପପ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଣ୍ଡିରେ ଟାଲକମ୍ ପାଉଡର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା |ବ୍ୟଭିଚାରର ଏହି କଳା ବ୍ୟବସାୟ ଯୋଗୁଁ, ଏପରି କାରଖାନାର ମାଲିକମାନେ ଲାଭବାନ ହେଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ଜୀବନ ବିପଦରେ ପଡୁଛି | ଇନ୍ଦୋରର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ବିଭାଗର ଟିମ୍ ପଲଦାରେ କେଏସ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ କାରଖାନା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ପିଲାମାନଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଲଲିପପ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଣ୍ଡିରେ ଟାଲକମ୍ ପାଉଡରର ବ୍ୟଭିଚାର ବିଷୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଖାଦ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କାରଖାନାରୁ ୪ ହଜାର ୨୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଲଲିପପ୍ ଏବଂ୫ ହଜାର୬୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ କ୍ୟାଣ୍ଡି ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା।ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଇନ୍ଦୋର ଅତିରିକ୍ତ କଲେକ୍ଟର ଅଭୟ ଫ୍ଲିଟକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଚଢ଼ାଉ ସମୟରେ ଏକ ଅଖା ଭିତରୁ ଧଳା ପାଉଡର ମିଳିଥିଲା।

ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଲା ଯେ ଏହା ଟାଲକମ୍ ପାଉଡର ଯାହା ଲଲିପପ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଣ୍ଡିରେ ମିଶାଯାଏ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାରଖାନାରେ ଲେବେଲିଂ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଛି। କାରଖାନାରେ ଟାଲକମ୍ ପାଉଡର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା ଯାହାଫଳରେ ଲଲିପପ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଣ୍ଡି ଅଠା ଭଳି ଲାଗି ନଥାଏ |ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ମାନକ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ କାରଖାନା ମାଲିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କାରଖାନାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉ ନଥିଲା ଏବଂ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ମଧ୍ୟରେ କ୍ୟାଣ୍ଡି ଏବଂ ଲଲିପପ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଉଥିଲା |କେ.ଏସ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ର ମାଲିକମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଅନିଲ ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ଏବଂ ବିଜୟ ସବନାନି | ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରେ। ଆଜିକାଲି ଇନ୍ଦୋରର ଖାଦ୍ୟ ବିଭାଗ ଦଳ ବ୍ୟଭିଚାର ଏବଂ ବେଆଇନ କାରଖାନା ବିରୋଧରେ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଇନ୍ଦୋରର ଏକ ବେଆଇନ କାରଖାନା ମଧ୍ୟ ଅତୀତରେ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close