ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା

ପିଲାମାନଙ୍କୁ କାହାଣୀ ଶୁଣାଇ ଶୁଆଇବାର ଲାଭ

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏକ କାହାଣୀ କହିବା ଏକ ପୁରାତନ ଅଭ୍ୟାସ | ଆମେ ମଧ୍ୟ ଆମ ପିଲାଦିନେ କାହାଣୀ ଶୁଣିବା ବିନା ଶୋଇନଥୁଲୁ | କାହାଣୀର ଦୁନିଆ ଏକ ଶିଶୁ ତା’ପରି ଅନୁଭବ କରାଏ | ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ବୀରବଲ, ପାଣ୍ଡବ, ବିକ୍ରମ ଏବଂ ବେତାଳର କାହାଣୀରୁ ଅନେକ କିଛି ଶିଖନ୍ତି |

କେବଳ ପିଲାମାନେ ନୁହଁନ୍ତି ବୟସ୍କମାନେ ମଧ୍ୟ କାହାଣୀରୁ ଜୀବନ ଶିଖନ୍ତି | ତଥାପି, ସମୟ ବଦଳୁଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଲାମାନେ କାହାଣୀ ଶୁଣିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଏବଂ ଟାବଲେଟରେ ଲାଗିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ, ଗ୍ୟାଜେଟ୍ ଅପେକ୍ଷା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ କାହାଣୀ ଶୁଣିବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |

କେବଳ ବହି ପଢିବା ନୁହେଁ କାହାଣୀ ଶୁଣିବା ମଧ୍ୟ ଶିଶୁର ଭାଷା ଅର୍ଥାତ୍ ଶବ୍ଦକୋଷକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଯଦି ତୁମର ପିଲା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛୋଟ, ତୁମେ ତାଙ୍କୁ ଏକ କାହାଣୀ କହିବା ଏବଂ କହିବାକୁ ଶିଖାଇ ପାରିବ | ଏଥି ସହିତ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାର ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ | କାହାଣୀଗୁଡ଼ିକ ଭାଷାରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରେ |

ଭାବପ୍ରବଣ ଦିଗ

କାହାଣୀ ଶୁଣିବାବେଳେ ପିଲାମାନେ ନିଜକୁ କାହାଣୀର ଚରିତ୍ର ଭାବରେ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଭାବନାକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ସେମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଭାବନାକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | କାହାଣୀ ଶୁଣୁଥିବା ପିଲାମାନେ ଉନ୍ନତ ମଣିଷ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଭାବପ୍ରବଣ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରିପାରନ୍ତି | ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ପିଲାମାନେ ଏକ କାହାଣୀ ଶୁଣିବା ଦ୍ୱାରା ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଥାନ୍ତି |

ଅନ୍ୟକୁ ଶୁଣିବା ଶିଖନ୍ତି

ଆଜି ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ବାକି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ କଥା କହିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବା ଏକ ଭଲ ଗୁଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି | ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏକ କାହାଣୀ ଶୁଣିବା ପିଲାମାନଙ୍କର ଶ୍ରବଣ କ୍ଷମତା ଏବଂ ଇଚ୍ଛାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ | କାହାଣୀ ଶୁଣୁଥିବା ପିଲାମାନେ ଭଲ ଶ୍ରୋତା ହୁଅନ୍ତି |

ପିଲାମାନେ କାହାଣୀ ଶୁଣି ଜିନିଷ କଳ୍ପନା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ସେମାନେ ନିଜକୁ ଅକ୍ଷର କାହାଣୀ ଏବଂ କିପରି କାହାଣୀ ଗତିଶୀଳ ହେଉଛି ତାହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଏହି ଧାରଣା ପିଲାଟିରେ ସୃଜନଶୀଳତା ଆଣିଥାଏ ଏବଂ ସମସ୍ୟାର ଚିନ୍ତା ଏବଂ ସମାଧାନ କରିବାର କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ |

ପିଲାମାନେ ନୈତିକ କାହାଣୀମାନ ଏବଂ ଇତିହାସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାହାଣୀମାନ ଶୁଣିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଆନ୍ତି । ଜେଜେବାପାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୁହାଯାଇଥିବା କାହାଣୀଗୁଡିକ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କହିଥାଏ ଯେ ପୂର୍ବ ସମଯ କିପରି ଥିଲା ଏବଂ ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ କିପରି ଜୀବନଯାପନ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ | ଇତିହାସ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ବିରକ୍ତ ମନେହୁଏ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ କାହାଣୀରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ହୁଅନ୍ତି, ପିଲାମାନଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ବଢିଥାଏ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଓ ବୁଦ୍ଧିମାନ ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା, ତେବେ ତାଙ୍କୁ କାହାଣୀ କୁହନ୍ତୁ । ଏହା ଯ଼ୋଗୁଁ କେବଳ ପିଲା ନୁହେଁ ବରଂ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଉପକୃତ ହେବେ | ପିଲା ସହିତ କିଛି ବିଶେଷ ଏବଂ ଭଲ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବ ଯାହା ଦୁହିଁଙ୍କ ବନ୍ଧନକୁ ମଜବୁତ କରିବ |

Tags
Show More
Back to top button
Close