Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ସମୃଦ୍ଧ ଭାରତ ଗଠନ ପାଇଁ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଚିରସ୍ମରଣୀୟ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେପି ନେତା ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେପି ନେତା ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି |

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଦୂରଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ ନେତୃତ୍ୱ ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ବିକାଶ ବହୁ ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାର ସେ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି | ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ତଥା ସମୃଦ୍ଧ ଭାରତ ଗଠନ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଉଦ୍ୟମ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି |

ଏଥିସହିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ, ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ‘ସଦୈବ ଅଟଳ’ ସ୍ମାରକୀ ପରିଦର୍ଶନ କରି ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି |

1924 ମସିହାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ବାଜପେୟୀ ଜନ ସଂଘ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ପରେ ବିଜେପି, ଏକ ଦଳ ଯିଏକି 1990 ଦଶକରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମାର୍ଜିନରୁ ଉଠି ଭାରତକୁ ଶାସନ କରିବାରେ ତାଙ୍କର ଥିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚେହେରା | ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଉଦାରୀକରଣର ଏକ ନୂତନ ତରଙ୍ଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ | ଏକ ଲୋକସଭା ପ୍ରକାଶନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦଶଥର ଲୋକସଭାକୁ ଏବଂ ଦୁଇଥର ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ, ସ୍ନେହ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ଥିଲା |

“ଜଣେ ସାଂସଦ ତଥା ବିଶେଷ ଭାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ବାଜପେୟୀଙ୍କର ଅନେକ ଅବଦାନ ରହିଛି, ଯାହା ଅର୍ଥନୈତିକ ସଂସ୍କାର ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ଦ୍ରୁତ ବିକାଶ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲିଥିଲା | ସ୍ୱର୍ଗତ ଅଟଳ ବିହାରୀଙ୍କୁ 2015 ରେ ଭାରତ ରତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା | 1994 ରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସଂସଦୀୟ ଭାବେ ତାଙ୍କୁ ପି.ଟି. ଗୋବିନ୍ଦ ବଲ୍ଲଭ ପନ୍ତ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଏହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ 96 ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ |

Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close