Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଭାରତ ଚୀନ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ, ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସେତୁ

ଭାରତ ଓ ଚୀନ ସୀମାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା ବିବାଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସଡ଼କ ନେଟୱାର୍କ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀରେ ଦେଶର ଦୀର୍ଘତମ ସଡ଼କ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଆସାମ-ମେଘାଳୟକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଏହି ସେତୁର ଲମ୍ବ 18 କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ହେବ | ଏହା ଚୀନ୍ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ରାସ୍ତା ଯୋଗାଇବ | ଏହି ସେତୁକୁ ରଣନୈତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନିର୍ମାଣ

ଭାରତ ଓ ଚୀନ ସୀମାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା ବିବାଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସଡ଼କ ନେଟୱାର୍କ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀରେ ଦେଶର ଦୀର୍ଘତମ ସଡ଼କ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଆସାମ-ମେଘାଳୟକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଏହି ସେତୁର ଲମ୍ବ 18 କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ହେବ | ଏହା ଚୀନ୍ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ରାସ୍ତା ଯୋଗାଇବ | ଏହି ସେତୁକୁ ରଣନୈତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନିର୍ମାଣ କରିବା ସହ ଆବଶ୍ୟକସ୍ଥଳେ ସାମରିକ ଯାନ, ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଯାନଗୁଡିକ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଁଞ୍ଚି ପାରିବ | ଏଥି ସହିତ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଗତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ହିଁ ଏହି ସେତୁର ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଥିବା କମ୍ପାନୀକୁ ଆସାମର ଧୁବ୍ରିରୁ ମେଘାଳୟର ଫୁଲୱାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ (NH ନଂ 127B) ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସଡକ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତିନାମା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଏହା 2026-27 ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି | ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 5000 କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ । ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ 12.62 କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ବ୍ରିଜ୍, ଧୁବ୍ରି ପଟରୁ 3.5 କିଲୋମିଟର ଏବଂ ଫୁଲୱାରୀ ପଟକୁ 2.2 କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହେବ ଯାହା ବ୍ରିଜକୁ ସଂଯୋଗ କରିବ ।

ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହେତୁ ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ତ୍ରିପୁରା, ବାରକ ଉପତ୍ୟକା ଇତ୍ୟାଦି ଅଞ୍ଚଳ ଗମନାଗମନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଗମ ହେବ । ବର୍ତମାନ ଫେରି ସେବା (ଡଙ୍ଗା) ଦ୍ୱାରା ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ପାର ହେବା ପାଇଁ 2.5 ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗୁଛି | ପୁଣି ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ଆସିଲେ କିମ୍ୱା ବର୍ଷା ଦିନ ସମୟରେ ଏହି ସେବାକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ଅନେକ ସମୟରେ ନଦୀ ପାର ହେବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ 250 କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ବୁଲିକି ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରିଜ ଉପରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 100 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ କରିବ। ଏହା ସଡ଼କ ଯାତ୍ରୀ, ମାଲ ପରିବହନ, ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସମେତ ସାମରିକ ଯାନଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସୀମାକୁ ପହଁଞ୍ଚାଯାଇପାରିବ |

ଏହା ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଜାରି ରହିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ତିବ୍ଦତର ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ଉପରେ ଚୀନ୍ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଏହା ସହ ଜଡିତ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଥିବା ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ବର୍ଷ ଯୋଜନାରେ ବିଚାର କରାଯାଇଛି। ଚୀନ୍‌ର ସରକାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଡ୍ୟାମ ନିର୍ମାଣ ଦାୟିତ୍ୱ ପାଇଥିବା ଏକ ଚାଇନାର କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ପରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ସମ୍ବାଦ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଇନାର ଶକ୍ତି ନିର୍ମାଣ ନିଗମର ସଭାପତି ୟାଙ୍ଗ ୟାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ୟାରଲୁଙ୍ଗ ଜାଙ୍ଗବୋ ନଦୀ (ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ରର ତିବ୍ଦତୀୟ ନାମ) ତଳେ ଏକ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିବ । ଉତ୍ସ ଏବଂ ଘରୋଇ ସୁରକ୍ଷାକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇପାରେ । ‘

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close