ବାଣିଜ୍ୟ

Swiggy କରିବ ଡ୍ରୋନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଫୁଡ୍ ଡେଲଭରୀ

ଫୁଡ୍ ଟେକ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ସ୍ୱିଗି ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଡ୍ରୋନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ପହଞ୍ଚାଇବ ଖାଦ୍ୟ । ଏଥିପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି

ପ୍ରଥମ କିଛି ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଏହି ଏଟା ଏବଂ ରୂପନଗର ଏରିଆରେ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ କରାଯିବ । ଡ୍ରୋନ୍ ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ ପାଇଁ ସ୍ୱୀଗି ANRA ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ସହଭାଗୀ ହୋଇଛି । ଖାଦ୍ୟ ସହିତ, ANRA ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଧ୍ୟ ମେଡିକାଲ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବ । ANRA ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (MoD), ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଡିଜିସିଏ) ଏବଂ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (MOCA)ଙ୍କ ଠାରୁ ଅନୁମତି ପାଇଛି । ANRA ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତରେ BVLOS ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।ଏହାପୂର୍ବରୁ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଔଷଧର ବିତରଣ ଓ ଭାକସିନେସ ପାଇଁ ସ୍କାଏ ଏୟାରମୋବିଲିଟିକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ANRA ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇଟି ଡ୍ରୋନ୍ ବିତରଣ ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଏକ ବିତରଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ସହିତ, ସେ ସ୍ୱିଗି ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ । ସେହି ସମୟରେ, ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ANRA ମେଡିକାଲ ଡେଲିଭରୀ ଉପରେ ବି କାମ କରିବ ।

ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ମ୍ୟାନେଜର ଶିଳ୍ପା ଗଣେଶ୍ୱର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ ପାଇଁ BVLOS ଅପରେସନ୍ ଉପରେ କାମ କରିବାକୁ ଆମେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ । ANRA ସହିତ ମିଳିତ ଭାବରେ, ଆମେ ଡ୍ରୋନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ଦୀର୍ଘ ପରିସରର ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛୁ । ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷଣ ଉଡ଼ାଣରେ, ANRA ଦର୍ଶାଇଲା ଯେ ମଧ୍ୟମ ଡ୍ରୋନ୍ ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକେଜ୍ କିପରି ସହଜରେ ବିତରଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଓଜନ ୧ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ କମ୍ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ଡ୍ରୋନ୍ ଦ୍ୱାରା ସହଜରେ ଉଠାଯାଇହେବ । ତେବେ ମିଡିୟମ ସାଇଜର ଡ୍ରୋନ ତାର କ୍ଷମତା ଅନୁସାରେ ୩ ରୁ ୪ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ ଖାଦ୍ୟ ସହଜରେ ଉଠାଇପାରିବ ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close