ଓଡ଼ିଶା

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଖୁରସ ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ହିତକର ଓ କେତେ କ୍ଷତିକାରକ

ଆଖୁ, ଲେମ୍ବୁ ରସ ଏବଂ ମିଣ୍ଟ ରସର ମିଠା ଭରପୂର ଏହି ସୁସ୍ବାଦୁ ରସ ପିଇବାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି | ଗ୍ରୀଷ୍ମ, ଋତୁରେ , ଆଖୁ ରସ ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖେ, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ପୂରଣ କରେ | ଏଥିରେ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଏହି ଋତୁରେ ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ

ଆଖୁ ରସରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ମାଙ୍ଗାନିଜ୍, ଫସଫରସ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, କ୍ରୋମିୟମ୍, କୋବାଲ୍ଟ ଏବଂ ଜିଙ୍କ ଥାଏ | ଏହା ଅଧିକ ପରିମାଣର ଆଇରନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, ବି-କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ, ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଫାଇବର ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ | ଲାଭଦାୟକ ସତ୍ୱେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଆଖୁ ରସ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ କରୋନା ର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ରେ ମିଳିଥିବା ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଜାଣ, ଯାହାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ l ହ୍ୟାଣ୍ଡକାର୍ଟରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଜୁସ୍ ପାଇଁ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ କାରଣ ହୋଇଥାଏ | ମାଛି, ମହୁମାଛି ଇତ୍ୟାଦି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କୀଟ କାର୍ଟରେ ପୂର୍ବରୁ ଚୋପା ହୋଇଥିବା ଆଖୁ ଉପରେ ବସି ସେମାନଙ୍କୁ ଦୂଷିତ କରି ରଖିଥାନ୍ତି |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ରସରେ ବ୍ୟବହୃତ ବରଫ ପ୍ରାୟତ ମଇଳା ଏବଂ ଦୂଷିତ ପାଣିରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ, ତେଣୁ ହାତରେ ଏବଂ ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଜୁସ୍ ଆପଣଙ୍କୁ କଲେରା, ଡାଇରିଆ, ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ଦେଇପାରେ | । ଏହି ରସ ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ, ନିକଟରେ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଅନେକ ଥର ଆଖୁ ରସ ଆପଣଙ୍କୁ ବଜାରରେ ଦିଆଯାଏ କିମ୍ବା କିଛି ଲୋକ ବଜାରରୁ ପ୍ୟାକ୍ କରି ଆଣିଥାନ୍ତି ଏବଂ ପରେ ଏହି ରସକୁ ଘର କିମ୍ବା ଅଫିସରେ ପିଇଥା’ନ୍ତି | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ କାରଣ ଏହା ଆଖୁ ରସ ବାହାର କରିବାର୧୫ ମିନିଟ ପରେ ଅକ୍ସିଡାଇଜ୍ ଆରମ୍ଭ କରେ | ବିଳମ୍ବରେ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଆଖୁ ରସ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବି ବଢିଥାଏ | ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏବଂ ପିଲାମାନେ କମଳା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଏହି ଖାଦ୍ୟର ଅସୁବିଧା ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଆପଣ ପେଟରେ ଉତ୍ପାଦିତ ଗ୍ୟାସ୍ ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଆପଣଙ୍କ ମୋଟାପଣର ସମାପ୍ତ କରିବ |

ମିଠା ଆଖୁ ରସ ପିଇବା ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଲାଗୁଛି, କିନ୍ତୁ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଆଖୁ ରସରେ ଅନେକ କ୍ୟାଲୋରୀ ଏବଂ ଚିନି ମିଳିଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଆଖୁ ରସକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ଏହାକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସରୁ ଅଧିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ମେଦବହୁଳତା ବଢି ଯାଇପାରେ | ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ଆଖୁ ରସରେ ପ୍ରାୟ ୨୭୦ କ୍ୟାଲୋରୀ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଗ୍ରାମ ଶର୍କରା ଥାଏ | ତେଣୁ ମିଠା ଆଖୁ ରସ ଆପଣଙ୍କ ଦୈନଦିନ କ୍ୟାଲୋରୀ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ | ଅନେକ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟାରେ ଆଖୁ ରସରେ ଏକ ଉପାଦାନ ଥାଏ, ଯାହାକୁ ପଲିକୋସାନୋଲ କୁହାଯାଏ | ଏହି ଉପାଦାନ ଶରୀରରେ ମଦ୍ୟପାନ ପରି ପ୍ରଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ବହୁ ପରିମାଣରେ ଆଖୁ ରସ ସେବନ କିମ୍ବା ଅଧିକ ସମୟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା, ମୁଡ୍ ସୁଇଙ୍ଗ୍, ସାମାନ୍ୟ ମଦ୍ୟପାନ କିମ୍ବା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ହୋଇପାରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଶରୀରରେ ରକ୍ତକୁ ପତଳା କରିଦିଏ |

Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close