Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଲାଗୁ ହେଲେ ବଦଳିବ ଭାରତର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା – ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି (ଏନଇପି) ଉପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଶନିବାର ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ଦିଗରେ ଆମର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି (ଏନଇପି) ଉପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଶନିବାର ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ଦିଗରେ ଆମର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରି ଏକ ନ୍ୟାୟପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ଜୀବନ୍ତ ଜ୍ଞାନ ସମାଜର ବିକାଶ ପାଇଁ ଏହା ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ସ୍ଥିର କରେ । ଏହା ସଂଯୋଜନା ଏବଂ ଉତ୍କର୍ଷର ଦ୍ବୈତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହାସଲ କରେ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି କିମ୍ବା ଗ୍ରେଡ୍ ପାଇଁ ନିରୁତ୍ସାହିତ କରୁଛି । ଏହା ସମାଲୋଚିତ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଭାବନାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରେ । ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଭାରତ ସମ୍ମାନିତ ଶିକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଥିଲା। ତକ୍ଷଶିଳା ଏବଂ ନାଲନ୍ଦା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଅନେକ ସମ୍ମାନଜନକ ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଭାରତର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ବିଶ୍ୱ ମାନ୍ୟତାରେ ଉଚ୍ଚ ମାନ୍ୟତା ପାଉନାହାଁନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏନଇପିର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ଏକ ମହାନ ଶିକ୍ଷାର କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ଭାରତର ଗର୍ବକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଏନଇପିର ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି 2035 ସୁଦ୍ଧା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ମୋଟ ନାମଲେଖା ଅନୁପାତକୁ 50 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକାଡେମିକ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ (ଏବିସି) ନୀତିରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି ଯାହା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ସହାୟକ ହେବ। ଏହା ବିଭିନ୍ନ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରୁ ଅର୍ଜିତ ଏକାଡେମିକ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ ଗୁଡ଼ିକୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ଭାବରେ ଗଚ୍ଛିତ କରିବ ଯାହା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ କ୍ରେଡିଟ୍ କୁ ମନେ ରଖି ଡିଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କରିବ । ABC ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ବୃତ୍ତିଗତ, ଧନ୍ଦାମୂଳକ କିମ୍ବା ବୈଷୟିକ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close