Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ନୀର ପାଇଁ ଘୋଷଣା ହେଲା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ, ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ ଓ ଜଳ ବିଲରେ 50 ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ଘୋଷଣା

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ହେବା ପରେ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଆଜି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଲେଫ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଶନିବାର ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ହେବା ପରେ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଆଜି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଲେଫ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଶନିବାର ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେ 1,350 କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀ ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ନୀର ପାଇଁ ଜଳ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲରେ 50 ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏହି ଘୋଷଣା କରି ମନୋଜ ସିହ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ 1350 କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରି ମୁଁ ଖୁସି । ଏହା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ଯୋଜନା ପାଇଁ ଲାଭ ହେବ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିବ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପାଇଁ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ପ୍ୟାକେଜରେ ଆଉ କ’ଣ ଅଛି?

– ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ମଧ୍ୟ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ଜଳ ବିଲ୍ ଉପରେ 50 ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ଜଳ ବିଲ ଉପରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପାଇଁ 50 ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ଦିଆଯିବ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସମସ୍ତ ଋଣଗ୍ରହୀତାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାର୍ଚ୍ଚ 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଷ୍ଟାମ୍ପ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଛାଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଭଲ ମୂଲ୍ୟ ପରିଶୋଧ ବିକଳ୍ପ ସହିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରର ଲୋକଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏକ କଷ୍ଟମ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ-ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଯୋଜନା ସ୍ଥାପନ କରିବ ।

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଛଅ ମାସ ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଋଣଦାତାଙ୍କୁ ବିନା ସର୍ତ୍ତରେ 5% ସୁଧ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଆରାମ ହେବ ଏବଂ ଏହା ରାଜ୍ୟରେ ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଉପରାଜ୍ୟପାଳ କହିଛନ୍ତି।

ଏହା ସହ ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ହସ୍ତତନ୍ତ ଏବଂ ହସ୍ତତନ୍ତ ଶିଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ 7 ପ୍ରତିଶତ ସବଭେନ୍ସନ୍ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ସ୍କିମ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେ ହସ୍ତତନ୍ତ ଏବଂ ହସ୍ତତନ୍ତ ଶିଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ସୀମାକୁ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ । ସେମାନଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ସବଭେନ୍ସନ୍ (ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା) ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ |

ଜାରି ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରାୟ 950 କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏହା ଆଗାମୀ ଛଅ ମାସ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ଅକ୍ଟୋବର 1 ରୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ବ୍ୟାଙ୍କ ଯୁବକ ଏବଂ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡେସ୍କ ଆରମ୍ଭ କରିବ | ଏଥିରେ ଯୁବକ ଓ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯିବ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଅଭିଯାନକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ଏହି ଘୋଷଣାକୁ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close