ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ

ପୁରୁଷମାନେ ଅଣଦେଖା କରିବା ଅନୁଚିତ ଏହି ଏହିସବୁ ଲକ୍ଷଣ

ହୋଇପାରେ ମଧୁମେହର ଶିକାର-

ମଧୁମେହ ଆଜିକାଲି ଏକ ସାଧାରଣ ରୋଗ ହୋଇ ସାରିଛି ଏବଂ ସାମାନ୍ୟ ଟିକିଏ ଏବେହେଲା କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ସହଜରେ ମଧୁମେହର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି l ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ମନରେ ଭୁଲ ଧାରଣା ରହିଛି ଯେ ମଧୁମେହ ଗୋଟିଏ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ବୟସ ପରେ ହୋଇ ନଥାଏ l ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମଧୁମେହର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ନଦେଇ ପାରିବ କାରଣରୁ ଠିକ ସମୟରେ ଜଣାପଡେ ନାହିଁ ,ଯାହାର ପରିଣାମ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଥାଏ l ମଧୁମେହର ଲକ୍ଷଣ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ ପାଖରେ କିଛି ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ଦେଖା ଦେଇଥାଏ l ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ବିଷୟରେ l

* ଇରେକ୍ଟlଇଲ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ ରକ୍ତ ଶର୍କରା ବଢ଼ିଯିବ କାରଣରୁ ଆମର ଧମନୀ ଗୁଡିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଇରେକ୍ଟlଇଲ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ ହେବାକୁ ଲାଗେ l ଗୋଟିଏ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣା ପଡିଛି ଯେ ୮୯ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ମେଟାବୋଲିକ ଶିଣ୍ଡ୍ରମ କାରଣରୁ ଇରେକ୍ଟlଇଲ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ କୁ ଅନୁଭବ କରି ଥାନ୍ତି l ଏହା ମଧୁମେହର ଆରମ୍ଭର ସଂକେତ l

* ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ଲାଗିବ ମଧ୍ୟ ମଧୁମେହର ଗୋଟିଏ ସଂକେତ ଅଟେ l ଦିନସାରା ଆମେମାନେ ଅତି କମରେ ଶୀତଋତୁରେ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଥର ପରିଶ୍ରା ଯାଇଥାଉ l ଯଦି ରାତ୍ରି ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତି ଅଧ ଘଣ୍ଟାକୁ ଥରେ ପରିଶ୍ରା ଲାଗେ ତେବେ ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ l ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରୋଷ୍ଟେଟ ବଢିଯିବା କାରଣରୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଆସିଥାଏ l

* ଇଷ୍ଟ ଇନଫେକ୍ସନ -ଇଷ୍ଟ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କୁ ମଧୁମେହ ହୋଇ ପରେ l ରକ୍ତ ଶର୍କରା ବଢ଼ିଯିବ କାରଣରୁ ଇଷ୍ଟ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥାଏ l ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଭାବ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କର ଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ପଡିଥାଏ l

* ଥକା ଲାଗିବା -ସାଧାରଣତଃ ରାତିସାରା ବାରମ୍ବାର ପରିଶ୍ରା ଯିବା କାରଣରୁ ଠିକରେ ନିଦ ହୋଇ ନଥାଏ ଓ ଏହି କାରଣରୁ ଥକା ଲାଗିଥାଏ l ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ରକ୍ତ ଶର୍କରା ବଢ଼ିଯିବ କାରଣରୁ ଶରୀରକୁ ଅଧିକ ଠକ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ l

* ବ୍ୟାୟାମ ସମୟରେ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବ -ମଧୁମେହର ଆରମ୍ଭରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ମେଟାବୋଲିକ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ ,ସେଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଲା ଉଚ ରକ୍ତଚାପ l ଏହା ଏହି କାରଣରୁ ଛାତିର ଯନ୍ତ୍ରଣା ବଢ଼ିଯାଇ ଥାଏ l ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ସମୟରେ ଶରୀର ଉପରେ ଅଧିକ ଓଜନ ପଡିବ ଦ୍ୱାରା ଛାତିର ଯନ୍ତ୍ରଣା ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ l

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close