ଓଡ଼ିଶାପୂଜା ପାର୍ବଣ

ଆଜି ହେଉଛି ମାର୍ଗଶିର ମାସର ପ୍ରଥମ ଗୁରୁବାର

ଆଜି ହେଉଛି ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ମାର୍ଗଶିର ମାସ ଗୁରୁବାର । ମାର୍ଗଶିର ମାସ ହେଉଛି ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଏକ ମହତପୂର୍ଣ୍ଣ ମାସ । ଏହାକୁ ମାର୍ଗଶିର କିମ୍ବା ମଗୁଶୀର ମାସ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର ମାସ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ମାସର ପ୍ରତି ଗୁରୁବାରରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା ବା ମାଣବସା କରାଯାଇଥାଏ ।

ଏହି ମାସରୁ ସତ୍ୟଯୁଗର ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କାଶ୍ୟପ ଋଷି ଏହି ମାସରେ କାଶ୍ମୀର ରଚନା କରିଥିଲେ । ଜପ, ତପ ଏବଂ ଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ମାର୍ଗଶିର ମାସ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ମାସରେ, ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ବିଶେଷ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଥାଏ ।

ମାର୍ଗଶିର ମାସର ମହତ୍ୱ

ଏହି ମାସରେ ମଙ୍ଗଳ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଶେଷ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଥାଏ । ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଏବଂ ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ଶୁଭ ଅଟେ । ଏହି ମାସରେ ସନ୍ତାନପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ବେଶ ଭଲ ମାସ ଅଟେ । ଏହି ସମୟରେ ଚନ୍ଦ୍ରରୁ ଅମୃତ ପ୍ରାପ୍ତି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ମାସରେ, ଭଜନ କୀର୍ତ୍ତନ କରିବାର ଫଳ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ ।

ଏହି ମାସରେ ଏହି କେତୋଟି କଥା କରିବା ଉଚିତ୍

ଏହି ମାସରେ ତେଲ ମାଲିସ୍ ବହୁତ ଭଲ । ଏହି ମାସରେ ଜିରା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ମୋଟା ପୋଷାକର ବ୍ୟବହାର ଆରମ୍ଭ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ମାସରୁ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୂଜା କରିବା ଜରୁରୀ । ଏହି ମାସରେ ଗୀତା ନିୟମିତ ପଢନ୍ତୁ । ଯଥାସମ୍ଭବ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରସାଦ ଭାବରେ ସେବନ କରନ୍ତୁ । ପୁରା ମାସକ ପାଇଁ “ଓମ୍ ନମୋ ଭାଗବତେ ବାସୁଦେବାୟ” ଜପ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ମାସରେ ଏକ ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କରନ୍ତୁ ।

Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close