ଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଆଜି ଭାରତ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୁର୍ଣ ଶିଖର ସମ୍ବିଳନୀ

ଭାରତ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ହାତରେ ପାକିସ୍ତାନର ପରାଜୟର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ବର୍ଷରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଢାକା ସହଭାଗିତା ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ରୋଡମ୍ୟାପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ। ଆଜି ଦୁଇ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରଣନୀତିକ ଆଲୋଚନାରେ ସେମାନେ ସଂଯୋଗଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଅର୍ଥ ନୈତିକ ସହଯୋଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି

ଦୁଇ ଦେଶର ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶିଖର ବୈଠକରେ ହଳଦିବାଡୀ -ଚିଲହାଟୀ ରେଳ ଲିଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଘାଟିତ ହେବ।ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ଥିବା ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ -19 ପରିବର୍ତ୍ତିତ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କର ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ଐତିହାସିକ ସମ୍ପର୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନୂତନ ସଂଯୋଗ ଏବଂ ଅର୍ଥ ନୈତିକ ଭାଗିଦାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଜନା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ 1965 ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ 2022 ସୁଦ୍ଧା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବ | ଡିସେମ୍ବର 17 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଦୁଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହଳଦିବଡୀ -ଚିଲହାଟୀ ରେଳ ଲିଙ୍କରୁ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବେ। ଏଥି ସହିତ, ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ ତ୍ରିପୁରାକୁ ବାଂଲାଦେଶକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଅଖୁରା-ଅଗରତାଲା ରେଳ ସଂଯୋଗର କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ, ଯାହା 2021 ସୁଦ୍ଧା ଆରମ୍ଭ ହେବ।ବଙ୍ଗଳାଖଣ୍ଡ ଶେଖ ମୁଜିବୁର ରହମାନ ଏକ ସ୍ମରଣୀୟରେ ଏକ ଡାକ ଷ୍ଟାମ୍ପ ଜାରି କରିବ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯେଉଁଠାରେ ବଙ୍ଗଳାଖଣ୍ଡ ଶେଖ ମୁଜିବୁର ରହମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ଡାକ ଷ୍ଟାମ୍ପ ଜାରି କରାଯିବ। ଏହି ସମୟରେ ଦୁଇ ଦେଶର ପିତାଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଉପରେ ବଙ୍ଗଳା-ବାପୁ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଘାଟିତ ହେବ। ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ବଙ୍ଗଳାଖଣ୍ଡଙ୍କ ଜୀବନ କାର୍ଯ୍ୟ ଚିତ୍ରିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବଙ୍ଗମାତା ଏବଂ ବାଙ୍କ ଅବଦାନକୁ ମଧ୍ୟ ଆଲୋକିତ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାଂଲାଦେଶର ମୁକଟାଙ୍ଗଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ବଳିଦାନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ତିନି ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ 2 ଲକ୍ଷ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ବାଂଲାଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହରକୁ ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘକୁ ମଧ୍ୟ ନିଆଯିବ। ଏହା 2022 ରେ କୋଲକାତାରେ ଶେଷ ହେବ ସଂଯୋଗୀକରଣ |ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ସମ୍ପର୍କର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିଗ ହେଉଛି ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କର କପଡାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଉପରେ | ଏଥିପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶ ରେଳରୁ ନଦୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିବହନ ପଥ ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଭାରତ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶର ବିଦ୍ୟମାନ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ସେହି ପୁରୁଣା ରେଳ ଲାଇନଗୁଡ଼ିକ ପୁଣି ଥରେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାଉଛି, ଯାହା 1965 ଯୁଦ୍ଧରେ ତତ୍କାଳୀନ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ଥାନ ଦ୍ୱାରା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 6 ଟି ରେଳ ଲାଇନ ମଧ୍ୟରୁ ପାଞ୍ଚଟି ସକ୍ରିୟ ହୋଇଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ କରିମଗଞ୍ଜରୁ ମହିଷାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବଶିଷ୍ଟ ରେଳ ଲାଇନ ମଧ୍ୟ 2022 ସୁଦ୍ଧା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ।ବାଂଲାଦେଶର ରେଳ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଜୁଲାଇ 2020 ରେ ନିଜେ ଦଶଟି ଇଞ୍ଜିନ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି। କେବଳ ରେଳ ନୁହେଁ, ଜଳପଥ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକ ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀର ଗତିବିଧିକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଜଳପଥ ପ୍ରକଳ୍ପର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରାଯାଇଛି। ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଅତୀତରେ ଚାଟୋଗ୍ରାମ୍ ବନ୍ଦରର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଚୁକ୍ତିନାମା ପରେ ବାଂଲାଦେଶରୁ ଭାରତକୁ ସାମଗ୍ରୀର ଗତିବିଧି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2020 ରେ ସୋନାମୁରା ମଧ୍ୟରେ ମାଲ ପରିବହନ ପାଇଁ ଏକ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି | ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଜଳପଥ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଗତିବିଧି ଉପରେ ଏହି ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡ଼ିକର ଏକ ଅଂଶ |ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଭୁଟାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ନେପାଳକୁ ବିବିଏନ୍ କନେକ୍ଟିଭିଟି ଲିଙ୍କ୍ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଏଥିପାଇଁ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ ଏବଂ ମାଲ ପରିବହନ ପାଇଁ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ବିବିଏନ୍ ମୋଟର ଯାନ ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଉଛି।

ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗ-

ବାଂଲାଦେଶ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗର ଏକ ନୂତନ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ସହିତ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଁ ହାତ ବଢ଼ାଉଛି। ଏହା ଭାରତର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ ବ୍ୟବସାୟ ସମ୍ଭାବନା ପାଇଁ ଦ୍ୱାର ଖୋଲିବ | ଏଥି ସହିତ, 2024 ସୁଦ୍ଧା ପଛୁଆ ଦେଶରୁ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶ ହେବାକୁ ବାଂଲାଦେଶର ଉଦ୍ୟମ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେବ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଡିସେମ୍ବର 17 ରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ପାରମ୍ପାରିକ ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହଯୋଗ ତଥା ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା ଭଳି ନୂତନ ଦିଗ ଉପରେ ସହଭାଗିତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ସିଇଓ ଫୋରମର ରିପୋର୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମୋଦନ କରାଯିବ ଯେଉଁଥିରେ ପାରସ୍ପରିକ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିକୁ ପ୍ରାଥମିକ କ୍ଷେତ୍ର ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ବାଂଲାଦେଶକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥ ନୈତିକ ଜୋନ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ଚଳପ୍ରଚଳର ସହଜତା ହେତୁ ବାଂଲାଦେଶରେ ଅନେକ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀର ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାର ଏକ ଦୃଢ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି |ଦୁଇ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆଲୋଚନା ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ହେବ। ତେବେ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବାଙ୍ଗ ବାନ୍ଧୁ ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ଧକା ଗସ୍ତ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା, ଯାହା ପରେ କରୋନା ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ତଥାପି, ଭାରତ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସକ୍ରିୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ରହିଲା | ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା ମଧ୍ୟ ଅତୀତରେ ବାଂଲାଦେଶ ଯାଇଥିଲେ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close