ଦେଶ ବିଦେଶସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ

ହାଇ ବ୍ଲଡ଼ ପ୍ରେସର ଥିଲେ ଏହି ୬ଟି ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇ ପାରେ

ଆସନ୍ତୁ ପଢିବା ସେ ବିଷୟରେ-

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଦ୍ୱାରା ଏହି 6 ଟି ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ |ଯଦି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଏହା ହୃଦଘାତର କାରଣ ହୋଇପାରେ | ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀମାନେ ବହୁତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବ ଦରକାର

ରକ୍ତଚାପ ପାଇଁ କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା ନାହିଁ | ଏହି ରୋଗ କେବଳ ଔଷଦ ଏବଂ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଯେତେବେଳେ ବି ରକ୍ତଚାପ ଉପର ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରେ, ଏହାକୁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ କୁହାଯାଏ | ଯଦି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଏହା ହୃଦଘାତର କାରଣ ହୋଇପାରେ | ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀମାନେ ଅଧିକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବ ଦରକାର | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଯାହା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀମାନେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଲୁଣ
ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ କମ୍ ଲୁଣ ଖେବେ ଉଚିତ | ଲୁଣର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଥାଏ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହୃଦଘାତ ହୋଇପାରେ |

ଆଚାର
ଖାଦ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଲୁଣ ଆବଶ୍ୟକ | ଲୁଣ ଖାଦ୍ୟକୁ ଶୀଘ୍ର ଘୂର୍ଣ୍ଣନରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖାଇବା ପାଇଁ ରଖେ | ଲୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀମାନେ ଲୁଣ ଯୁକ୍ତ ଜିନିଷ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

କାଫେନ
ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀମାନେ କଫିନ୍ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଲେ ଭଲ | ଚା, କଫି ଏବଂ ସୋଡା ପରି ପାନୀୟ କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ |

ମସଲା
ଅଧିକ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ | ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ମସଲା ରକ୍ତଚାପର ସମସ୍ୟା ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ l

ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକ୍ କରନ୍ତୁ
ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀମାନେ ପ୍ୟାକ୍ ଖାଦ୍ୟରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ପ୍ୟାକେଜ୍ ଏବଂ ପ୍ୟାକେଜ୍ ହୋଇଥିବା ଷ୍ଟକ୍ରେ ଅଧିକ ସୋଡିୟମ୍ ଥାଏ | ସୋଡିୟମ୍ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ

ଚିନି
ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀମାନେ ଚିନି କିମ୍ବା ମିଠା ଜିନିଷରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଚିନିର ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ମେଦବହୁଳତା ବଢି ପରେ , ଯାହା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ |

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close