ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ

ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ମେଥି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକାଂଶ ରୋଗରୁ ଦୁରେଇ ରହିବେ

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଲାଭକାରୀ ଗୁଣ ବିଷୟରେ

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ନିଜ ଦିନର ଆରମ୍ଭ କଫି କିମ୍ବା ଚା ରୁ କରିଥାନ୍ତି ,ଯାହା କଫିନରେ ଭରପୁର ଅଟେ ଏବଂ ଆମ ଶରୀରରେ ଅଧିକାଂଶ ରୋଗର କାରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ l ଏଭଳି ଫଳରେ ଆମେ ନିଜ ଦିନର ଆରମ୍ଭ ଗୋଟିଏ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ପାନୀୟ ଦ୍ୱାରା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ l ସେହିଭଳି ଗୋଟିଏ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ପାନୀୟ ହେଲା ମେଥି ମଞ୍ଜିର ପାଣି l ମେଥି ପାଣି ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଅନେକ ଗୁଡିଏ ରୋଗରୁ ଦୁରେଇ ରହି ପାରିବେ l ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ରୋଗ ଗୁଡିକ କଣ ?

* ଦ୍ଵିତୀୟ ପ୍ରକାରର ମଧୁମେହ ରୋଗ ପାଇଁ ମେଥି ପାଣି ଅତ୍ୟନ୍ତ ହିତକର l ଏହା ମଧୁମେହରା ସ୍ତରକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଓ ରକ୍ତ ଶର୍କରାର ସ୍ତରକୁ କମ କରିଥାଏ ଏଥିରେ ଫାଇବର ରହିଥିବା କାରଣରୁ ଇନ୍ସୁଲିନ ମାତ୍ରାକୁ ମଧ୍ୟ ଠିକ ରଖିଥାଏ l

* ଆଜିକାଲି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପାଚନ ସମସ୍ୟା ଓ ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ରହୁଛନ୍ତି ଏଥିପାଇଁ ମେଥି ପାଣି ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ସମ୍ବଧୀୟ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା କିନ୍ତୁ ସକାଳୁ ଦାନ୍ତ ଘଷି ଏହି ମେଥି ପାଣିକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ l

* ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କିଡ୍ନୀ ଷ୍ଟୋନର ସମସ୍ୟାରେ କଷ୍ଟ ପାଉଛନ୍ତି ତେବେ ମେଥି ପାଣି କିଡ୍ନୀ ପାଇଁ ରାମବାଣ ଅଟେ l ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଷ୍ଟୋନ ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଭାବରେ ଖାଲି ପେଟରେ ମେଥି ପାଣି ପିଇବାକୁ କୁହାଯାଇଥାଏ l

* ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ମେଥି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ମେଟାବୋଲିଯିମ ଉନ୍ନତ ହୋଇଥାଏ ଓ ଓଜନ କମିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ l ମେଥି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ କମିବା ସହିତ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୁଏ ଓ ଶରୀର ଫୁର୍ତି ଲାଗିଥାଏ l

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close