Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବରସ୍ୱତନ୍ତ୍ର

ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେଉଛି ଭାରତ, ସେନା ଯେଉଁଭଳି ଅସ୍ତ୍ର ଚାହିଁବ ଆମେ ସେଭଳି ଅସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ – DRDO ମୁଖ୍ୟ

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ମୁଖ୍ୟ ସତୀଶ ରେଡ୍ଡୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ରେଡ୍ଡୀ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିଛି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସେନା ଯେଉଁଭଳି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଚାହିଁବ DRDO ସମାନ ପ୍ରକାରର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଭାରତରେ ନିର୍ମାଣ କରି ସେନାକୁ ଯୋଗାଇ ଦେବ

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ମୁଖ୍ୟ ସତୀଶ ରେଡ୍ଡୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ରେଡ୍ଡୀ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିଛି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସେନା ଯେଉଁଭଳି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଚାହିଁବ DRDO ସମାନ ପ୍ରକାରର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଭାରତରେ ନିର୍ମାଣ କରି ସେନାକୁ ଯୋଗାଇ ଦେବ । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଗତ ପାଞ୍ଚ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ DRDO ପ୍ରାୟ 10 ଟି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି। ଏହି ସଫଳତା ପରେ ଡିଆରଡିଓ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛି |

ଅତୀତରେ DRDO ସଫଳତାର ସହ ପରିଚାଳନା କରିଥିବା ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ହାଇପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଶୌର୍ଯ୍ୟ, ବ୍ରହ୍ମୋସର ଉନ୍ନତ ସଂସ୍କରଣ, ଆଣବିକ ୱାରହେଡ୍ ବହନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ପୃଥ୍ୱୀ, ହାଇପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିକାଶ ଯାନ ରୁଦ୍ରମ୍ -1, ଆଣ୍ଟି ରେଡିଏସନ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ରିଲିଜ୍ ଟରପିଡୋ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣରେ ସାମିଲ ଅଛି ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI ସହିତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଡିଆରଡିଓ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଶର ବିକାଶ କିପରି ହୋଇଛି, ବିଶେଷ କରି ପାଞ୍ଚରୁ ଛଅ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୁଁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିବା ଦିଗରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇଛି | ସେନା ଯେଉଁ ପ୍ରକାରର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଚାହୁଁଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଏହାକୁ ତିଆରି କରିପାରିବା |

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଲାଭ କରିଛି ବୋଲି ଡିଆରଡିଏ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ଆମ ସହ ଅଂଶୀଦାର ଅଟେ। ଆମ ସହିତ ମିଶିକରି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିବାର କ୍ଷମତା ତାଙ୍କର ଅଛି | ସେ ଆମର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଜିନିଷ ତିଆରି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି। ‘ ଚୀନ୍ ସହିତ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପ୍ରଶ୍ନରେ ରେଡ୍ଡୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେନା ପାଇଁ ଦେଶୀ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ DRDO ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘DRDO ଏହାର ଦାୟିତ୍ୱକୁ ସଠିକ୍ ଭାବେ ତୁଲାଉଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି । କୋଭିଡ -19 ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଥିଲେ । ଥରେ ଜିନିଷ ଭଲ ହୋଇଗଲେ ଆମେ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଯିବା । ‘ DRDO ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂଗଠନ ଆହୁରି ଉନ୍ନତ ତଥା ଜଟିଳ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ’ର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଦେଶକୁ ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close