ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ

ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଗ୍ଧ ସହିତ ପାନମଧୁରୀ ସେବନ କରନ୍ତୁ, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ଉପକାର

ପ୍ରତେକଟି ଭାରତୀୟ ପରିବାରରେ ପାନମଧୁରୀ ପ୍ରାୟ ମିଳିଥାଏ l ଏହାକୁ ଖାଇବାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ l ଆପଣ ହୁଏତ ଜାଣି ନଥିବେ ପାନମଧୁରୀରେ ଅନେକ ଗୁଡିଏ ପୋଷାକ ତତ୍ୱ ଭରି ହୋଇରହିଛି ,ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ

ଫାଇବରରେ ଭରି ରହିଥିବା ପାନମଧୁରୀ ପେଟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ହିତକର ଅଟେ l ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୁଗ୍ଧ ସହିତ ପାନମଧୁରୀ ଖାଇବାର ଉପକାର ବିଷୟରେ କହିବୁ l

* ପାନମଧୁରୀ ରେ ଏଷ୍ଟ୍ରେଗଲ ନାମକ ତତ୍ୱ ରହିଛି ଯାହା ପେଟ ସହିତ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ l ମସଲା ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟରେ ଏସିଡ଼ିଟି ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ ,ଯାହା ଅନ୍ତ କୋଶ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ ତାହାକୁ ପାନମଧୁରୀ ଦୂର କରିଥାଏ l

* ପାନମଧୁରୀରେ ଫାଇବର ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ରହିଥିବା ହେତୁ ,ତାକୁ ପାଟିରେ ଚୋବାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶୀଘ୍ର ଭୋକ ଲାଗିନଥାଏ l ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମେଟାବୋଲିଯିମ କୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଭୋକ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ରହିଥାଏ l

* ପାନମଧୁରୀ ଓ କ୍ଷୀରକୁ ରାତିରେ ପିଇ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ନିଦ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ,ତା ସହିତ ଉପବାସରେ ଏହାକୁ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୁରେଇ ଯାଇ ଥାଏ l

* ସକାଳୁ ଦୁଗ୍ଧ ସହିତ ପାନମଧୁରୀ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଯାହା ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ବାହାର କରିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ l ଯାହା ରକ୍ତକୁ ବିଶୁଦ୍ଧ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ l

* ଆଖିର ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଆଜିକାଲିର ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ତେଣୁ ରାତିରେ କିଛି ପାନମଧୁରୀ ଭଜାକୁ ମିଶ୍ରି ସହିତ ଚୋବାଇ ଉଷୁମ କ୍ଷୀର ପିଇଲେ ଶରୀରକୁ ଶୀତ ଦିନରେ ଗରମ ମିଳିବା ସହିତ ଆଖିର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ l

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close