Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ସାରାଦେଶରେ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଆସ୍ଥାର ମହାପର୍ବ ଛଟ୍ ପୂଜା

ମହାମାରୀ କରୋନା କାଳରେ ସାରାଦେଶରେ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଆସ୍ଥାର ମହାପର୍ବ ଛଟ୍ ପୂଜା । ଆଜି (ନଭେମ୍ବର 18) ନାହାୟା-ଖାୟ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଛଟ୍ ପୂଜା | ଛଟ୍ ପୂଜା ବିହାର ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ତଥା ଗଣ ପର୍ବ, ପିଲାମାନଙ୍କ, ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ଦୀର୍ଘାୟୁ ପାଇଁ ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ

ମହାମାରୀ କରୋନା କାଳରେ ସାରାଦେଶରେ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଆସ୍ଥାର ମହାପର୍ବ ଛଟ୍ ପୂଜା । ଆଜି (ନଭେମ୍ବର 18) ନାହାୟା-ଖାୟ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଛଟ୍ ପୂଜା | ଛଟ୍ ପୂଜା ବିହାର ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ତଥା ଗଣ ପର୍ବ, ପିଲାମାନଙ୍କ, ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ଦୀର୍ଘାୟୁ ପାଇଁ ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସମଗ୍ର ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ | ଛଟ୍ ଓଷା କରୁଥିବା ମହିଳା ନଦୀ ଓ ପୋଖରୀରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ହେବା ସମୟରେ ଅର୍ଘ୍ୟ ଓ ନୈବେଦ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିବା ସହ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥାନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱାସର ମହାପର୍ବ ଛଟ୍ ପୂଜା ପ୍ରତିବର୍ଷ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷର ଷଷ୍ଠୀ ତିଥିରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଷଷ୍ଠୀ ତିଥୀ 20 ନଭେମ୍ବର 2020, ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପଡୁଛି | ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂଜାର ଏହି ପର୍ବକୁ ପ୍ରକୃତି ପ୍ରେମ ଏବଂ ପ୍ରକୃତି ଉପାସନର ସବୁଠାରୁ ଉଦାହରଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏଥର କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ଅନେକ ଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଲୋକଙ୍କ ଆବେଗ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ହ୍ରାସ ପାଉନଥିବା ପରି ମନେହୁଏ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close