Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଅନିଶ୍ଚିତ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ ଦିଲ୍ଲୀର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ୍

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ତାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦିଲ୍ଲୀର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲକୁ ଅନିଶ୍ଚିତ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ମନିଷ ସିସୋଦିଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି 

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ତାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦିଲ୍ଲୀର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲକୁ ଅନିଶ୍ଚିତ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ମନିଷ ସିସୋଦିଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି  ।

ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ମତାମତ ଅନୁସାରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ ରହିବା ଉଚିତ୍  । ସରକାରଙ୍କ ଆଗାମୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ରହିବ।

ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁଠାରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା, ସେଠାରେ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦିଲ୍ଲୀର ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ଠିକ୍ ହେବ ନାହିଁ।

ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକରେ 1330ଟି ସିଟ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥର ଅତିରିକ୍ତ 1330ଟି ସିଟ୍ ରହିବ। ବିଟେକ୍ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ 630ଟି ସିଟ୍, ବିବିଏର 120ଟି ସିଟ୍, ବିସିଓର 220ଟି ସିଟ୍, ବିଏରେ 120ଟି ସିଟ୍, ବିସିଏରେ 90ଟି ସିଟ୍, ବିସିଏରେ 90ଟି ସିଟ୍, ଏମବିଏରେ 60ଟି ନୂଆ ସିଟ୍ ରହିଛି  ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ କରୋନା ସହିତ ବିଷାକ୍ତ ବାୟୁର ପ୍ରଭାବ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୁଇଗୁଣା କରିଛି  । ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ଧରି ରାଜଧାନୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ବିଷାକ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ପ୍ରଦୂଷିତ ବାୟୁ ଯୋଗୁଁ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ବାସ ନେବା ଦ୍ୱାରା ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଏହାର କୁପ୍ରଭାବ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଛି । ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଉତ୍ତେଜନା ଭଳି ମାନସିକ ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି  । ଆଜମା ରୋଗୀମାନେ ସେଠାରେ ବାରମ୍ବାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଉଛନ୍ତି।

ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ବାଧିକ 4,853ଟି ନୂତନ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। କରୋନାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ସେହିପରି ଦିନକ ମଧ୍ୟରେ କରୋନାରେ 44 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close