Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବରରାଜନୀତି

‘ଭାଜପା ହେ ତୋ ଭରୋସା ହେ’, ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର

ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ଜାରି କରିଛି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପାଟନାରେ ଏହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ଜାରି କରିଛି । ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଏହି 11ଟି ବଡ ସଂକଳ୍ପକୁ ପୂରଣ କରିବ । 'ଭାଜପା ହେ ତୋ ଭରୋସା ହେ' ଏବଂ '5 ସୂତ୍ର, ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷ୍ୟ, 11 ସଂକଳ୍ପ' ସମେତ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ନୂଆ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଛି

ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ଜାରି କରିଛି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପାଟନାରେ ଏହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ଜାରି କରିଛି । ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଏହି 11ଟି ବଡ ସଂକଳ୍ପକୁ ପୂରଣ କରିବ । ‘ଭାଜପା ହେ ତୋ ଭରୋସା ହେ’ ଏବଂ ‘5 ସୂତ୍ର, ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷ୍ୟ, 11 ସଂକଳ୍ପ’ ସମେତ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ନୂଆ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଛି ।

ଆଜିର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ, ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ନେତାମାନେ ବିହାରବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାସ୍କ ହେଉଛି ଟିକା। କିନ୍ତୁ ଟୀକା ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ଭାରତରେ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ କରାଯିବ  ।

ବିଜେପି ଜାରି କରିଥିବା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ଅନୁସାରେ,

୧-ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିହାର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ମାଗଣାରେ ଟୀକାକରଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ  ।

୨- ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାରେ ଡାକ୍ତରୀ, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବ ।

୩- ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ତିନି ଲକ୍ଷ ନୂତନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା  ।

୪- ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢିର ଆଇଟି ହବରେ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଚାକିରି ଯୋଗାଇବା  ।

୫- ଏକ କୋଟି ମହିଳାଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞାବଦ୍ଧ  ।

୬- ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗରେ ଚାକିରି ପ୍ରଦାନ । 2024 ସୁଦ୍ଧା ବିହାରସ୍ଥିତ ଦରଭଙ୍ଗା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଇବା  ।

୭- ଧାନ ଏବଂ ଗହମ ପରେ ଡାଲି କ୍ରୟ ମଧ୍ୟ MSP ହାରରେ ଯୋଗାଇବା  ।

୮- 2022 ସୁଦ୍ଧା 30 ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି  ।

୯- 2 ବର୍ଷରେ 15 ଟି ନୂତନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଛି  ।

୧୦- 2 ବର୍ଷରେ ମଧୁର ଜଳ ମାଛର ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରାଇବା  ।

୧୧- କୃଷକ ଉତ୍ପାଦନ ସଙ୍ଗଠନର ଉନ୍ନତ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି କରି 10 ଲକ୍ଷ ଚାକିରି ସୃଷ୍ଟି କରିବା  ।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ତାର ସମସ୍ତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ସଂକଳ୍ପ ନେଉଛୁ ଯାହା ବିହାରର ଲୋକମାନେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ହିଁ ତାଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିପାରିବ।

କେବଳ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଗାଇବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ, ବିହାରରେ ବିଜେପି ସରକାର ଆସିବା ପରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି କରାଇଥିଲା ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବିହାରର ବିକାଶର ଗତିକୁ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ନେବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବିହାରରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଏବଂ ଜେଡିୟୁ ଏକାଠି ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ସାତଟି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଜେଡିୟୁ ଦ୍ବାରା ଘୋଷଣା ହୋଇଛି ଏବଂ ଏନଡିଏ ମଧ୍ୟ ଏକ ଅଂଶୀଦାର ଦର୍ଶନ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଏନଡିଏ ମେଣ୍ଟ ବିଜୟ ଲାଭ କଲେ ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କୁ ବିହାରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯିବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close