Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ସର୍ବସାଧାରଣ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରି ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବା ବେଆଇନ୍ – ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ଶାହିନ୍ ବାଗରେ CAA ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ରାସ୍ତାରେ ବସିଥିବା ଜନତାଙ୍କୁ ହଟାଇବା ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦାୟର ହୋଇଥିବା ମାମଲାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆସିଛି । ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ବିରୋଧ କରିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି । ଏହା ଲୋକଙ୍କ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି 

ଶାହିନ୍ ବାଗରେ CAA ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ରାସ୍ତାରେ ବସିଥିବା ଜନତାଙ୍କୁ ହଟାଇବା ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦାୟର ହୋଇଥିବା ମାମଲାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆସିଛି । ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ବିରୋଧ କରିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି । ଏହା ଲୋକଙ୍କ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି | ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନାମରେ କୌଣସି ଗୋଷ୍ଠୀ କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକୁ ଅବରୋଧ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଦିଲ୍ଲୀର ଶାହିନ୍ ବାଗରେ ଲୋକମାନେ ନାଗରିକତ୍ୱ ଅଧିନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରାୟ 100 ଦିନ ରାସ୍ତାରେ ବସିଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀକୁ ନୋଏଡା ଏବଂ ଫରିଦାବାଦ ସହ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହେତୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଦୈନନ୍ଦିନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ଆଡଭୋକେଟ୍ ଅମିତ ସାହନି ଏବଂ ବିଜେପି ନେତା ନନ୍ଦକିଶୋର ଗର୍ଗ ଏହା ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ।

ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ପୋଲିସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କୋର୍ଟ ସେମାନଙ୍କୁ(ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କୁ) ବୁଝାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ହଟାଇବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ 2 ଜଣ ସଂଯୋଜକ ସଞ୍ଜୟ ହେଗଡେ ଏବଂ ସାଧନା ରାମଚନ୍ଦ୍ରନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ମାର୍ଚ୍ଚ 23 ରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବାର ଥିଲା । କିନ୍ତୁ କରୋନା ଯୋଗୁଁ କୋର୍ଟର ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ।

ଶେଷରେ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର 21 ରେ ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୟ କିଶନ କୌଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବେଞ୍ଚ ସମ୍ମୁଖରେ ଏହି ମାମଲା ଶୁଣାଣି କରାଯାଇଥିଲା । ସେଦିନ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା ବିଚାରପତିମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ସୂଚନା ପରେ କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣିକୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଥିଲେ ।

ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୋର୍ଟଙ୍କୁ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରି କୁହାଯାଇଥିଲା । ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ବିରୋଧ କରିବାର ଅଧିକାର ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ମୁକ୍ତ ଆନ୍ଦୋଳନର ଅଧିକାରକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବା ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ସମସ୍ତ ପକ୍ଷ ଶୁଣିବା ପରେ 21 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ବିଚାରପତିମାନେ ଏହି ଆଦେଶକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରିଥିଲେ । ଆଜି ଏହି ଆଦେଶର ଶୁଣାଣିକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close