Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ହୋଇପାରିବନି ସିବିଆଇ ଯାଞ୍ଚ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ

ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସିବିଆଇ ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି । ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସିବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ତଦନ୍ତ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ସିବିଆଇର ତଦନ୍ତକୁ ନିଜ ରାଜ୍ୟରେ ଅଟକାଇ ପାରିବ କି ନାହିଁ ସେ ନେଇ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଦେଶରେ ବିତର୍କ ଜୋର ଧରିଥିଲା

ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସିବିଆଇ ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି । ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସିବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ତଦନ୍ତ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ସିବିଆଇର ତଦନ୍ତକୁ ନିଜ ରାଜ୍ୟରେ ଅଟକାଇ ପାରିବ କି ନାହିଁ ସେ ନେଇ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଦେଶରେ ବିତର୍କ ଜୋର ଧରିଥିଲା । ତେବେ ଆଜି ଏହି ବିତର୍କ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ଶୁଣାଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସିବିଆଇକୁ ଉକ୍ତ ରାଜ୍ୟରୁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଶୁଣାଣି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ବିଧାନର ସଂଘୀୟ ଚରିତ୍ର ସହିତ ମେଳ ଖାଉଛି । ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ପେଶାଲ୍ ପୋଲିସ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଆଇନ, ଯାହା କ୍ଷମତା ଅଧିକାର ପାଇଁ ସିବିଆଇ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହମତି ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ବିଧାନର ସଂଘୀୟ ଚରିତ୍ର ସହିତ ଅନୁରୂପ ଅଟେ |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କିଛିଦିନ ତଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସିବିଆଇକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅନୁମତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ମଧ୍ୟ ଆଗରୁ ଚାଲିଥିବା ତଦନ୍ତ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଭବିଷ୍ୟତରେ ସିବିଆଇ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏକ ନୂଆ ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଚାହିଁବ, ତେବେ ତାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close