Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ ସଫଳ ହୋଇଛି, କେମ୍ୱ୍ରିଜ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଦାବି

ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଙ୍କଟ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଏପରି ଏକ ଦେଶ, ଯେଉଁଠାରେ କରୋନାର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ବହୁତ କମ୍ | ଇତି ମଧ୍ୟରେ, କେମ୍ବ୍ରିଜ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ ଓ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ନିବେଦନ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ସଫଳ ହୋଇଛି

ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଙ୍କଟ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଏପରି ଏକ ଦେଶ, ଯେଉଁଠାରେ କରୋନାର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ବହୁତ କମ୍ | ଇତି ମଧ୍ୟରେ, କେମ୍ବ୍ରିଜ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ ଓ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ନିବେଦନ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ସଫଳ ହୋଇଛି । ଏହାର ସୁବିଧା ଭାରତରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁର କ୍ଷତି ହ୍ରାସ କରିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି ।

11 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ PLOS ONE ପ୍ରକାଶ କରିଛି | ଯାହା ପରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ସାର୍ବଜନୀନ କରିଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ‘କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ଭାରତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଥିଲା, କାରଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନିରନ୍ତର ଯୋଗାଯୋଗ ହେତୁ ଲୋକମାନେ କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲେ’।

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଆବେଦନ ଯୋଗୁଁ 130 କୋଟି ଲୋକ ନିଜକୁ ଲକଡାଉନ କରିବା ସହ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବୁଝିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ PMO ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ପିଏମ୍ କେୟାର୍ସ ପାଣ୍ଠି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଆବେଦନ ପରେ ଲୋକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଭରପୂର ହୋଇଥିଲା । ‘

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଏବଂ ଟିଭି ମିଡିଆରୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ ସମର୍ଥନ ନିଆଯାଇଥିଲା | କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ହ୍ରାସ ନକରିବାକୁ କହିଥିଲେ, ଯାହାର ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥିଲା ​​|

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କରୋନା ଲଢେଇ ପାଇଁ ଭାରତ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ହିଁ କଡାକଡି ଭାବରେ ଲକଡ଼ାଉନ ଲାଗୁ କରିଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ଜାରି କରାଗଲା, ତା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ PPE କିଟ୍, ସାନିଟାଇଜର ଏବଂ ମାସ୍କ ଭଳି ଜିନିଷ ନିର୍ମାଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥି୍ଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ଖବରକାଗଜ ବିଶ୍ୱାସ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ସବୁଠାରୁ କଠୋର ତାଲା ପଡ଼ିଥିଲା, ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ଅନୁସରଣ କରିଥିଲେ । ଦେଶରେ କଡାକଡି ଭାବରେ ଲକଡାଉନ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବାରୁ ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ 25 ଲକ୍ଷ କମ୍ କରୋନା ମାମଲା ରହିଛି ବୋଲି ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close