ଦେଶ ବିଦେଶ

ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ CoWIN ଆପ୍‌ରେ ମିଳିବ ନୂଆ ସୁବିଧା : ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ବିଷୟରେ….

ଭାରତରେ କରୋନା ମହାମାରି ଆସିବା ଫଳରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଅସୁବିଧା ପାଲଟିଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କରୋନା କାରଣରୁ ବିଦେଶ ଯାଉଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହି ମହାମାରୀର ଯୋଗୁଁ ଯାତ୍ରା କରିବା ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି, ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଜନ୍ମ ତାରିଖ ସହିତ କୋଭିନ ଆପରେ ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇବେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ କେବଳ ଜନ୍ମ ବର୍ଷ ଆଧାରରେ ଦିଆଯାଇଥିାଏ । ଏହି ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଗୁଡିକ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ କୋଭିନ ଆପରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ତେବେ କୋଭିନ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପୋର୍ଟାଲ ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଉପରେ ଭାରତ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବୈଷୟିକ ଆଲୋଚନାରୁ ଏହି ନୂତନ ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ବ୍ରିଟେନର dd-mm-yy ଫର୍ମାଟରେ WHO ମାନାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ COVIN ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ରେ ଜନ୍ମ ତାରିଖର ଫର୍ମାଟ୍ ଚାହୁଁଛି । ତେଣୁ, ବିଦେଶ ଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ CoWIN ପ୍ରମାଣ ପତ୍ରରେ ସମାନ ସୁବିଧା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ।

ବ୍ରିଟେନ ସରକାରଙ୍କ ଯାତ୍ରା ନିୟମ ଉପରେ କିଛି ଆରାମ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହା ୪ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ମୁକ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହା ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଏକ ଜାତୀୟ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରର ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରୁ ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ (ଡିଜିଟାଲ୍ କିମ୍ବା କାଗଜ ଆଧାରିତ) ସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି । ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ପୁର୍ବ ନାମ ଓ ସର୍ ନେମ୍, ଜନ୍ମ ତାରିଖ, ଟିକା ବ୍ରାଣ୍ଡ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦକ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡୋଜ ପାଇଁ ଟୀକାକରଣର ତାରିଖ, ଟୀକାକରଣର ଦେଶ କିମ୍ବା ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ / କିମ୍ବା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନକାରୀ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ୍ ହେବ । ଯଦି ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାରୁ ଆପଣଙ୍କର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେସନ୍ ଏହି ସବୁ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ନଥିବା ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ନୁହେଁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଭ୍ରମଣରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯାଇପାରେ । ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରାଧିକରଣର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ତଥା କୋଭିନ ପୋର୍ଟାଲର ମୁଖ୍ୟ ରାମ ସେବାକ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ WHO କୋଭିଡ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଟେମ୍ପଲେଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ‘ଜନ୍ମ ତାରିଖ’ ସ୍ତମ୍ଭ ଅଛି, ଯାହା ୱେକ୍‌କ୍ଲିପ୍‌ ଅଟେ। କୋଭିନରେ ଆମେ କେବଳ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ବର୍ଷ ସଂଗ୍ରହ କରିଥାଉ ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ବୟସ ଦେଖାଯାଏ। କୋଭିନର ଏହି ନୂତନ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ କେବଳ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଦିଆଯିବ ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close