Breaking PLUSଓଡ଼ିଶାକଳା ସଂସ୍କୃତି ଓ ସାହିତ୍ୟଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଓଡିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତକୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଓଡିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତକୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କେନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ସିଂ ପଟେଲଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ପରମ୍ପରା ଅତି କମରେ 2,000 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ର ଉପରେ ଆଧାରିତ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଓଡିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତକୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କେନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ସିଂ ପଟେଲଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ପରମ୍ପରା ଅତି କମରେ 2,000 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ର ଉପରେ ଆଧାରିତ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଓଡ଼ିଶୀ ସଂଗୀତର ଏକ ଭିନ୍ନ ଗୀତ ଶୈଳୀ ଅଛି, ଯାହା କୋଡାଇଡ୍ ବ୍ୟାକରଣ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ନିଜସ୍ୱ ଗୀତ ଅଛି । ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ ଏବଂ କାର୍ନାଟିକ୍ ସଙ୍ଗୀତଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ । ଚିଠିରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶୀ ସଙ୍ଗୀତର ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଏବଂ ଭିନ୍ନ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ରହିଛି। ଓଡ଼ିଶୀ ସଙ୍ଗୀତ ଗାଇବା ଏବଂ ପରିବେଷଣ ପାଇଁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ପାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଚିଠିରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ଚିଠିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶୀ ନୃତ୍ୟଗୁରୁ କେଳୁଚରଣ ମହାପାତ୍ର ଓଡ଼ିଶା ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତକୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ରାଜ୍ୟରେ ସଙ୍ଗୀତ, ନୃତ୍ୟ ଏବଂ ନାଟକକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯିବ ।

ସେଥିରେ 1999 ମସିହାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଭ କରିଥିବା ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରିତିଷ୍ଠିତ ନାଟ୍ୟକାର, ଶିଳ୍ପୀ, ଚିତ୍ରକାର ଏବଂ କୋରିଓଗ୍ରାଫର ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରିଥିବା ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ଓଡିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟ ଭାବେ ପରିଚିତ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ  ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତର ମାନ୍ୟତା ପାଇନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close