ଦେଶ ବିଦେଶବାଣିଜ୍ୟ

ZOOMକୁ ଟକ୍କର ଦେବ ଫେସବୁକ, ମେସେନଞ୍ଜରରେ ମିଳିବ ଗ୍ରୁପ ଭିଡିଓ କଲିଂର ସୁବିଧା

ଲକଡାଉନ ଓ ସଟଡାଉନ, ବୋଝ ଉପରେ ନଳିତା ବିଡା ସଦୃଶ, କଣ କରିବେ? କେଉଁ ଉପାୟରେ ଅଫିସର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ତାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚିନ୍ତା। ବର୍ତ୍ତମାନ ZOOM ଆପ ବେଶ ଲୋକପ୍ରିୟ। ଖାସ କରି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି।

() ମହାମାରୀ କୋରୋନାକୁ ନେଇ ଲୋକମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ରହୁଥିବା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କ ଲକଡାଉନ ଓ ସଟଡାଉନ, ବୋଝ ଉପରେ ନଳିତା ବିଡା ସଦୃଶ। କଣ କରିବେ, କେଉଁ ଉପାୟରେ ଅଫିସର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ତାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚିନ୍ତା। ମହାମାରୀ କୋରୋନା ଯଦି କାହାର ଅଣ୍ଟା ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଦିନ ମଜୁରିଆ। ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ପେଟ ପୋଷୁଥିବା ମଣିଷଟିଏ ଆଜି ଦୁଇ ଓଳି ଖାଇବା ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ୱେଷଣରେ ରହୁଛି। ଏହି ସମୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଘାରୁଛି ଅର୍ଥ ଉପାର୍ଜନର ଚିନ୍ତା।

ତେବେ ଯେଉଁମାନେ ଅଫିସରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ସେମନେ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ତାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ। ତେଣୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ରହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଉପଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଅଫିସର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କିମ୍ୱା କୌଣସି ମିଟିଂ କରିବା ପାଇଁ ଅନଲାଇନ ଭିଡିଓ କଲିଂ ବୈଠକର ବାଟ ଖୋଜିଛନ୍ତି ଅନେକ କର୍ପୋରେଟ କମ୍ପାନୀ। ଏହାକୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ZOOM ଆପ ବେଶ ଲୋକପ୍ରିୟ। ଯାହା ଖାସ କରି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଭିଡିଓ କଲିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଜୁମ୍ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଫେସବୁକ୍ ନୂତନ ସୁବିଧା ସହ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇଛି। ଫେସବୁକର ମେସେଞ୍ଜରରେ ଏହିପରି ନୂତନ ସୁବିଧା ଯୋଡ଼ାଯାଇଛି, ଯାହା ଜୁମ୍ ଭିଡିଓ କଲିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସହିତ ସମାନ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ମେସେଞ୍ଜରରେ ଭିଡିଓ କଲିଂ ସମୟରେ ସ୍କ୍ରିନରେ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଆପଣ ଅଂଶୀଦାର କରିପାରିବେ। ଏହି ସୁବିଧା ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ଆଇଓଏସର ମେସେଞ୍ଜର ଆପରେ ଦିଆଯିବ | ଏହା ଅଧୀନରେ, ଗ୍ରୁପ୍ ଭିଡିଓ କଲ୍ ସମୟରେ କିମ୍ବା ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ କଲ୍ ରେ ଆପଣ ପରସ୍ପର ସହିତ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଅଂଶୀଦାର କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ | ଏହି ନୂତନ ସ୍କ୍ରିନ୍ ସେୟାରିଂ ସୁବିଧା, ଏହାକୁ ୮ ଜଣଙ୍କ ସହିତ ଭିଡିଓ କଲିଂ ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ | ଏହା ସହିତ, ଯଦି ଆପଣ ରୁମ୍ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି, ଆପଣ ଏଠାରେ ୧୬ ଜଣଙ୍କ ସହିତ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଅଂଶୀଦାର କରିପାରିବେ |

ସ୍କ୍ରିନ୍ ସେୟାରର ଏହି ସୁବିଧା କେବଳ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ, ଯେତେବେଳେ ଏହା ମେସେଞ୍ଜର ରୁମ୍ ୱେବରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ | ତାହା ହେଉଛି, ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସ୍କ୍ରିନ୍ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ |

Show More

Related Articles

Back to top button
Close