Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଟାଟା ନିର୍ମାଣ କରିବ ଭାରତର ନୂଆ ସଂସଦ, 21 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ କରିବ କାମ

ଭାରତର ନୂତନ ସଂସଦ ଗଠନ ପାଇଁ ଟାଟା ଗ୍ରୁପକୁ ମିଳିଲା ଚୁକ୍ତି | ଟାଟା 861.9 କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ଏହି ଚୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ବାସ୍ତବରେ ଭାରତର ନୂତନ ସଂସଦ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସାତଟି କମ୍ପାନୀ ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ

ଭାରତର ନୂତନ ସଂସଦ ଗଠନ ପାଇଁ ଟାଟା ଗ୍ରୁପକୁ ମିଳିଲା ଚୁକ୍ତି | ଟାଟା 861.9 କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ଏହି ଚୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ବାସ୍ତବରେ ଭାରତର ନୂତନ ସଂସଦ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସାତଟି କମ୍ପାନୀ ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରେ ଟାଟା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଲିମିଟେଡ୍, ଲାରସେନ୍ ଏବଂ ଟୁବ୍ରୋ ଲିମିଟେଡ୍, ଆଇଟିଡି ସିମେଣ୍ଟେସନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍, ଏନସିସି ଲିମିଟେଡ୍, ଶାପୁରଜୀ ପାଲୋଞ୍ଜୀ ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ୍, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜକୀୟ ନିର୍ମାଣ ନିଗମ ଲିମିଟେଡ୍ ଏବଂ PSP ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଲିମିଟେଡ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଟାଟା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟସ ଏହି ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଶର ନୂତନ ସଂସଦ ଗଠନ ପାଇଁ ବିଡ୍ ପାଇଛି ।

ଦେଶର ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ସହ ଜଡିତ ନୂତନ ସୂଚନା ଗତକାଲି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ଯେ ଦେଶର ସଂସଦ ଭବନ ଉପରେ କିଛି ମିନାର ଆକୃତିର ଖମ୍ୱ ଗଠନ ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଖମ୍ୱ ସ୍ଥାନରେ ଦେଶର ଜାତୀୟ ପ୍ରତୀକ (ଅଶୋକା ସ୍ତମ୍ଭ) ନିର୍ମାଣ ହେବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି | ଚଳିତ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ପରେ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟାମାନ ସଂସଦ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ନୂତନ ସଂସଦ ନିର୍ମାଣ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ 21 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଏହାର ମୂଲ୍ୟ 889 କୋଟି ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଟାଟା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ 862 କୋଟି ମଧ୍ୟରେ ଏହି ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା କରିଛି | ଅର୍ଥାତ୍ ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହର ମୂଲ୍ୟ 862 କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିସ୍ତା ପୁନଃ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close