Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ସୌର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କଲା ଭାରତ

ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍‌ର  ଅବରୋଧ ଜାରି ରହିଥିବାବେଳେ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାର ବାଲେଶ୍ବରରେ ସୌର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହେଉଛି ପରମାଣୁ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଭୂପୃଷ୍ଠର ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର  ।

ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍‌ର  ଅବରୋଧ ଜାରି ରହିଥିବାବେଳେ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାର ବାଲେଶ୍ବରରେ ସୌର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହେଉଛି ପରମାଣୁ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଭୂପୃଷ୍ଠର ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର  ।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ସୌର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଏହି ନୂତନ ସଂସ୍କରଣ 800 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତି ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରିବ। ସୌର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପରିଚୟ ସହିତ ବିଦ୍ୟମାନ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜବୁତ କରାଯିବ  ଓ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସହଜ ହେବ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ବୁଧବାର ସଫଳତାର ସହ ବ୍ରହ୍ମୋସ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା, ଯାହା 400 କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ଟାର୍ଗେଟକୁ ବିସ୍ଫୋରଣ କରିପାରେ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ବାଲେଶ୍ବରର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ PJ-10 ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରିଛି ଏବଂ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ସ୍ୱଦେଶୀ ବୃଦ୍ଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଛି।

ବ୍ରାହ୍ମୋସ୍ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଅପଗ୍ରେଡ୍ ସଂସ୍କରଣର ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ୱଦେଶୀ ବିକଶିତ ଏୟାରଫ୍ରାମ୍ ଏବଂ ବୁଷ୍ଟର୍  । ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଡିଆରଡିଏ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଡଃ ଜି ସତୀଶ ରେଡ୍ଡୀ ନିୟୋଜିତ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close