ଦେଶ ବିଦେଶସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ

ଗରମ ଦିନରେ ଅଣ୍ଡା କହୁଥିଲେ ଏହି ସବୁ କଥା ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ପଢିବା ଓ ଜାଣିବା କଣ ସେ ସବୁ

ଅଣ୍ଡା ହେଉଛି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ | ତେଣୁ ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭ ଦାୟକ ଅଟେ | ଅଣ୍ଡାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଥାଏ | ଅଣ୍ଡାରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି୧୨, ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ ଯାହା ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ କରିଥାଏ ଏବଂ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ବହୁତ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ | ଅଣ୍ଡାର ହଳଦିଆ ଅଂଶ ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଅଧିକ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଦିନକୁ କେତେଟା ଅଣ୍ଡା ଖାଇଲେ ଶରୀର ସୁସ୍ତ ରହିବ l

ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଅଧିକ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଶରୀରରେ ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ର ସ୍ତରକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ , ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ | ଅଣ୍ଡାର ହଳଦିଆ ଅଂଶରେ ପ୍ରାୟ 200 ମିଲିଗ୍ରାମ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଦିନକୁ ମାତ୍ର 300 ମିଲିଗ୍ରାମ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ | କିନ୍ତୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଶରୀରରେ ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଉପରେ ଭଲ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲର ପ୍ରଭାବ ବହୁତ କମ୍ ପଡିଥାଏ।

ଗୋଟିଏ ଦିନରେ କେତେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହିଁ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ଠାରୁ ଅଲଗା ଅଟନ୍ତି | ତେଣୁ, ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ କେତେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ | ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ସପ୍ତାହରେ ସାତୋଟି ଅଣ୍ଡା ଖାଇ ପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଦିନରେ 3 ଟି ଅଣ୍ଡା ଖାଇପାରିବେ l

ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଅଣ୍ଡା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବେ । “ଅତ୍ୟଧିକ ସର୍ବଶକ୍ତିମାନ” ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସବୁକିଛି ଖରାପ,, ସେହିଭଳି ଅତ୍ୟଧିକ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ | ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଅଧିକ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଶରୀରରେ ଅଧିକ ଉତ୍ତାପ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ଯାହା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଏବଂ ପେଟରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା କାରଣରୁ ଡାଇରିଆରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି l

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅଧ୍ୟୟନ କିମ୍ବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଜଣାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହିଁ ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦିନରେ କେତେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ସର୍ବଦା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ସୁସ୍ଥ ଜିନିଷ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ଜିନିଷକୁ ସର୍ବଦା ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ |

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close