ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବିଦେଶ

କଣ ଆପଣ ମଶାଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କି ?

ତେବେ ଘରେ ଏହି ୮ଟି ଗଛ ଲଗାନ୍ତୁ ନିଜକୁ ମଶା କାମୁଡ଼ିବାରୁ ମୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମଶାମାନଙ୍କର ଆତଙ୍କ ବଢିଯାଏ l ମଶାଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି l ଏହି ପ୍ରଡକ୍ଟ ଗୁଡିକରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କେମିକାଲ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ l ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ l ମାସଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିପାରିବେ l
ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ୮ଟି ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟ (ଗଛ ) ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା କେବଳ ମଶା ଘରକୁ ଆସିବାରେ ରୋକିବ ନାହିଁ, ବରଂ ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଘରରସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇବ ଲ
ଲେମନ ଗ୍ରାସ : ଲେମନ ଗ୍ରାସ ଏହାର ସୁଗନ୍ଧ ହେତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଲେମନ ଗ୍ରାସ ଅନେକ ମଶା ନିବାରଣକାରୀ ଔଷଧରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ l
ଏହାର ବାସନା ଏବଂ ସତେଜ ସୁଗନ୍ଧ ଗୋଟିଏ ପଟେ ମନୋବଳକୁ ସତେଜ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ମଶାମାନେ ଏହାର ସୁଗନ୍ଧରୁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି |
ଗେଣ୍ଡୁଫୁଲ : ଗେଣ୍ଡୁଫୁଲ କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଘରର ବାଲକୋନୀକୁ ସୁନ୍ଦର କରିବା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହାର ସୁଗନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ମଶା ଏବଂ ଉଡ଼ୁଥିବା କୀଟମାନଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥାଏ l ମଶାମାନଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଫୁଲର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, କାରଣ ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଟେ ଲ
ଲାଭେଣ୍ଡର- ଲେଭେଣ୍ଡର ତେଲ ମଧ୍ୟ ମଶାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ l ଘରେ ଲେଭେଣ୍ଡର ଗଛ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଶା ନଆସିବା ସହିତ ଘରର ସୌଦର୍ଯ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ ଲ

 

ରସୁଣ ଗଛ – କୁହାଯାଏ ଯେ ରସୁଣ ଖାଇବା ରକ୍ତରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଗନ୍ଧ ଆଣିଥାଏ, ଯାହା ମଶା ଆଦୌ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣ ନିଜେ ରସୁଣ ଖାଇବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି ତାହାହେଲେ ଘରେ ନିଶ୍ଚୟ ରସୁଣ ଗଛଟିଏ ଲଗାନ୍ତୁ ଲ
ତୁଲସୀ – ତୁଳସୀ ଗଛ ବାୟୁକୁ ସଫା ରଖେ ଓ ଛୋଟ କୀଟ ଏବଂ ମଶା ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରରେ ରଖେ | ତୁଳସୀ ପତ୍ର ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ l ଏହାର ପ୍ରକୁ ଆପଣ ଚରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହିତ କାଢ଼l ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ l
ଲିମ୍ବ ଗଛ – ମଶା, ମାଛି ଏବଂ ଛୋଟ କୀଟପତଙ୍ଗକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଲିମ୍ବ ଗଛ ଲଗାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଏକ ବଗିଚା ଅଛି ତେବେ ସେଠାରେ ଏକ ଲିମ୍ବ ଗଛ ଲଗାନ୍ତୁ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଘରକୁ ମଶା ଆସିନଥାଏ ଲ
ରୋଜେମାରି- ରୋଜେମାରି ଗଛ କୁ ପ୍ରାକୃତିକ ମଶା ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହାର ନୀଳ ଫୁଲଗୁଡିକ ରୂପରେ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ |

ଏହି ଗଛର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ରୁତୁରେ ଭଲ ଭାବରେ ବଢନ୍ତି | ଏହି ଗଛକୁ ଏକ କୁଣ୍ଡରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଶୁଖିଲା ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ |

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close