Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବରସ୍ୱତନ୍ତ୍ର

କରୋନା କଟକଣା ନ ମାନିଲେ ଭାରତର 100 କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ହେବ କରୋନା

ଭାରତରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ନୀତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ ଡଃ ଭି.କେ ପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଭାରତର ପ୍ରାୟ 85% ଲୋକ (ପ୍ରାୟ 100 କୋଟି) କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ଭାରତରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ନୀତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ ଡଃ ଭି.କେ ପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଭାରତର ପ୍ରାୟ 85% ଲୋକ (ପ୍ରାୟ 100 କୋଟି) କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ଡାକ୍ତର ପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାସ୍କ, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଭଳି ନିୟମକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ 80-85 ପ୍ରତିଶତ ଏଭଳି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସହଜରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଦେଶରେ କୋଭିଡ -19 ମାମଲା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର କରୁଛନ୍ତି ।

ଡାକ୍ତର ପାଲ କହିଛନ୍ତି, ‘ଭାଇରସ ପଛରେ ଥିବା ବିଜ୍ଞାନ ଏପରି ଅଟେ ଯେ ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କୁ ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କଠାରୁ ପଚାଶ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଯିବ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଦେଶର କରୋନା ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି ।

ଡାକ୍ତର ପାଲ କହିଛନ୍ତି, ‘ଭାଇରସକୁ କେହି ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ କିଛି ନିୟମ ପାଳନ କରି ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବା | ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଦ୍ୱାରା ଏହି ମହାମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି |

ଏଥି ସହିତ ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମଆର) ର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ 80-85 ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ସଂକ୍ରମିତ ବର୍ଗରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ 15 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି  ।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଥିଲେ ଯେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବିକାଶ ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ଲାଗିବ, ତେଣୁ ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାର ପରିଚାଳନା ତଥା କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ହେଉଛି । ସରକାରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସେରୋ ସର୍ଭେରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଜନସଂଖ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାମାରୀ କରୋନା ଭାଇରସ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି |

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close