Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବରରାଜନୀତି

ବାଜିଲା ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ବିଗୁଲ, ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବ ମତଦାନ ନଭେମ୍ୱର 10 ରେ ଘୋଷଣା ହେବ ଫଳାଫଳ

ଭାରତ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ (ECI) ଆଜି ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ 2020 ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଛି । ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ସୁନୀଲ ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ 243 ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା 3 ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କରାଯିବ, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଅକ୍ଟୋବର 28 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଫଳାଫଳ ନଭେମ୍ବର 10 ରେ ଆସିବ।

ଭାରତ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ (ECI) ଆଜି ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ 2020 ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଛି । ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ସୁନୀଲ ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ 243 ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା 3 ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କରାଯିବ, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଅକ୍ଟୋବର 28 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଫଳାଫଳ ନଭେମ୍ବର 10 ରେ ଆସିବ।

ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ସୁନୀଲ ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତାଦନରେ 16 ଟି ଜିଲ୍ଲାର 71 ଟି ଆସନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ 31 ହଜାର ଭୋଟିଂ ବୁଥ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ । ଏହା ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 17 ଟି ଜିଲ୍ଲାର 94 ଟି ଆସନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ 42 ହଜାର ଭୋଟିଂ ବୁଥ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ । ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, 15ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ 78ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ମତଦାନ କରାଯିବ । ମତଦାନ ପାଇଁ 33 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭୋଟିଂ ବୁଥ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ: 28 ଅକ୍ଟୋବର |

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ: 3 ନଭେମ୍ବର

ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ: 7 ନଭେମ୍ୱର

ନଭେମ୍ବର 10 ରେ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଫଳାଫଳ ବାହାରିବ |

ମହାମାରୀ କରୋନା ମୁକାବିଲା ନେଇ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିୟମ :

ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ସୁନୀଲ ଆରୋରା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର 243 ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ 38 ଟି ଏସସି ଏବଂ 2 ଟି ଏସଟି ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିଛି । ଏହା ସହିତ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ସମୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି, ଏଥର ଭୋଟ୍ ସକାଳ 7 ଟାରୁ ସଂନ୍ଧ୍ୟା 6 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ, ପୂର୍ବରୁ ଏହା ସକାଳ 7 ରୁ 5 ଟା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିଲା ।

ନାମାଙ୍କନ ପାଇଁ କେବଳ 2 ଜଣ ଯାଇପାରିବେ |

ରୋଡ୍ ସୋରେ କେବଳ 5 ଟି ଯାନ ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରିବ |

ଅନଲାଇନରେ ଦାଖଲ ହେବ ଅମାନତ ଅର୍ଥ |

ମତଦାନ ସମୟ ଏକ ଘଣ୍ଟା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି |

7 ଲକ୍ଷ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର, 46 ଲକ୍ଷ ମାସ୍କ ଏବଂ 6 ଲକ୍ଷ PPE କିଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ |

6.7 ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟ୍ ଫେସ୍-ସିଲ୍ଡ, 23 ଲକ୍ଷ (ଯୁଗଳ) ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ଲୋଭ୍ସର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ |

କେବଳ ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ 7.2 ନିୟୁତ ଏକକ ଗ୍ଲୋଭ୍ସର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |

ରାଜନୈତିକ ଦଳର ଦାବିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି 7 ଲକ୍ଷ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର, 46 ଲକ୍ଷ ମାସ୍କ ଏବଂ 6 ଲକ୍ଷ ପିପିଏ କିଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ବୋଲି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସାମାଜିକ ଦୂରତା କଠୋର ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବ ଏବଂ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସମସ୍ତେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଜରୁରୀ | ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଶରୀରରେ ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଭୋଟ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଶେଷ ଏକ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଭୋଟ୍ ଦେବେ ଏବଂ ଏକ ବୁଥରେ ହଜାରେରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର ରହିବେ ନାହିଁ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବିହାରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଧାନସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ 29 ନଭେମ୍ବରରେ ଶେଷ ହେଉଛି । କରୋନା କାରଣରୁ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରାୟ 70 ଟି ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିର୍ବାଚନ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close