ଦେଶ ବିଦେଶସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ

ଏହିସବୁ ରୋଗରେ ଗ୍ରସିତ ବ୍ୟକ୍ତି ବାଇଗଣ ଖାଉଥିଲେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ

କିଛି ପାରିବା ଥାଏ ଯାହା ପ୍ରତେକ ଋତୁରେ ମିଳେ ଏବଂ ପ୍ରତେକ ଋତୁରେ ଖିଆଯାଏ l ସେହି ପରିବା ମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ବାଇଗଣ କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ବାଇଗଣ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା କିଛି ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତି କାରକ ହୋଇଥାଏ

ଏହି କଥା ଯେତେ ଠିକ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଏପରି ପୋଷକତତ୍ୱ ବାଇଗଣର ରହିଛି ଯାହା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପରିବାରେ ମିଳି ନଥାଏ l

ବାଇଗଣ ଆମ ଶରୀରର କିଛିଟା ରୋଗ ପାଇଁ ହାନିକାରକ ଵୋଇଥିବା କାରଣରୁ ଏହାକୁ ଆମେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ l ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ରୋଗ ପାଇଁ ଖାଇବା ନାହିଁ ବାଇଗଣ l

(୧) ଅର୍ଶ -ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କର ଅର୍ଶ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ସେମାନେ ବାଇଗଣ ଖାଇବାରୁ ଦୁରେଇ ରୁହନ୍ତୁ l ଅର୍ଶରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଯଦି ବାଇଗଣ ସେବନ କରନ୍ତି ତେବେ ତାର ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ

(୨)ଏଲର୍ଜୀ -ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଏଲର୍ଜୀରେ ଗ୍ରାସିତ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ବାଇଗଣ ଖାଇବାରୁ ଦୁରେଇ ରୁହନ୍ତୁ l ଏହା ଏଥିପାଇଁ କୁହା ଯାଉଛି କାରଣ ବାଇଗଣ ଆପଣଙ୍କର ଏଲର୍ଜୀ ସମସ୍ୟାକୁ ବଢ଼ାଇ ପାରେ l

(୩) ଅବସାଦ ଗ୍ରସ୍ତ -ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ଅବସାଦ ଗ୍ରସ୍ତ ରହି ଔଷଧ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ବାଇଗଣ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ l ଏହା ଏଥିପାଇଁ କୁହାଯାଉଛି କାରଣ ବାଇଗଣ ଅବସାଦ ଗ୍ରସ୍ତ ଔଷଧକୁ ଶରୀର ଉପରେ ଦେଖାଉଥିବା ପ୍ରଭାବକୁ କମ କରି ଦେଇଥାଏ l

(୪) ଷ୍ଟୋନ ସମସ୍ୟା -ଯଦି ଆପଣ ଷ୍ଟୋନ ସମସ୍ୟା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ବାଇଗଣ ଆଦୌ ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ l ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମତରେ ବାଇଗଣର ଆକ୍ସଲେଟ ନାମକ ତତ୍ୱ ରହିଛି ଯାହା ଷ୍ଟୋନ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ କ୍ଷତି କାରକ l

(୫) ରକ୍ତ ହୀନତା -ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ହୀନତାର ଶିକାର ହୋଇ ଗ୍ରାସିତ ରହିଛି ତେବେ ସେ ବାଇଗଣ କହାଇବ୍ରୁ ଦୁରେଇ ରହିବ ବଶ୍ୟକ l ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମତରେ ବାଇଗଣ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ବାଧା ଉପୁଜିଥାଏ l

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close