ଦେଶ ବିଦେଶ

କେବେ ଦୂର ହେବ କରୋନା ଡର, ଆଉ କେତେ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ ମାସ୍କ?

ଉତ୍ତର ରଖିଲେ ସରକାରୀ ପ୍ୟାନେଲ

କରୋନା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ । ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବଦଳିଯାଇଛି ଜୀବନ ଜୀବିକା । ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା । କରୋନାରୁ ବର୍ତ୍ତିବାକୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ମାସ୍କ ପରିଧାନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ଏହାସହ କରୋନାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ଟିକାକରଣକୁ ବ୍ୟାପକ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏବେ କିଛି ଲୋକ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଆଉ କେତେଦିନ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ ମାସ୍କ । କେବେ ମିଳିବ ମାସ୍କରୁ ମୁକ୍ତି ? ଲୋକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କେବେ ମାସ୍କ ବିନା ବୁଲିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ । ତେବେ ଏହି ସବୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି NITI ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ ଡଃ ଭି.କେ ପାଲ୍ । ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମକୁ ଏହିପରି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ । ଭି.କେ ପାଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନାକୁ ହରାଇବା ପାଇଁ ଟିକା, ଔଷଧ ଏବଂ କରୋନା ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ଆବଶ୍ୟକ ।

ଯଦି କରୋନାକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ ତେବେ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷକୁ ଏକାଠି ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ତେଣୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଲୋକଙ୍କୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ । ପାର୍ବଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପାଲ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗର ସମ୍ଭାବନା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଡାଯାଇ ନାହିଁ, ଆଗାମୀ ସମୟ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । ଡାକ୍ତର ଭି.କେ ପାଲ କହିଛନ୍ତି, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ ନାହିଁ । କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଜାରି ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଡାକ୍ତର ପାଲ୍ ମଧ୍ୟ ସର୍ବାଧିକ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି- ଭାରତରେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ଆସିବ କି? ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ପାଲ୍ କହିଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଚାରି-ପାଞ୍ଚ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଟିକା ମାଧ୍ୟମରେ ହାର୍ଡ ଇମ୍ୟୁନିଟି ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । ମହାମାରୀରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଯଦି ଆମେ ଏକାଠି ହେବା ସମ୍ଭବ ହେବ ।

Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close