Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମାଲାବାର ସାମୁଦ୍ରିକ ଅଭ୍ୟାସର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ

ଭାରତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଜାପାନ ଏବଂ ଆମେରିକାର ନୌସେନା ମଧ୍ୟରେ ଚାରି ଦିନିଆ ସାମୁଦ୍ରିକ ଅଭ୍ୟାସ ମାଲାବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଏହି ଅଭ୍ୟାସର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ 3 ରୁ 6 ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା |

ଭାରତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଜାପାନ ଏବଂ ଆମେରିକାର ନୌସେନା ମଧ୍ୟରେ ଚାରି ଦିନିଆ ସାମୁଦ୍ରିକ ଅଭ୍ୟାସ ମାଲାବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଏହି ଅଭ୍ୟାସର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ 3 ରୁ 6 ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା |

ଉଭୟ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଏବଂ ଆମେରିକାର ନୌସେନାର ବିମାନବାହୀ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ମଧ୍ୟ ମାଲାବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାଗ ନେବେ। ଜାପାନ ଏବଂ ତା’ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ନୌସେନା ମଧ୍ୟ ମାଲାବାର ଅଭ୍ୟାସରେ ଯୋଗ ଦେଇଛି, ଯାହା ପ୍ରଥମେ 1992 ରେ ଆମେରିକା ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ନୌସେନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚଳିତବର୍ଷ ଏହି ଅଭ୍ୟାସରେ ଏହାର ଅଭିଜ୍ଞତା ବାଣ୍ଟିବ । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଚାରୋଟି ଦେଶର ନୌସେନା ସେମାନଙ୍କର ଜାହଜ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଅଭ୍ୟାସରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଚାରି ଦେଶର ନୌସେନା ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ସମନ୍ୱୟକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ନେଇ ଜୋର ଦିଆଯାଇଥିଲା |

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ମିଳିତ ବ୍ୟାୟାମ ଭାରତୀୟ ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟ ଏବଂ ଆମେରିକାର ନୌସେନା ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ନିମିତେଜ୍ କ୍ୟାରିଅର୍ ଏହି ଅଭ୍ୟାସରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଏହି ଦୁଇ ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଜାହାଜଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ, ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଏବଂ ବିମାନ ଗୁଡିକ ଏହି ଅଭ୍ୟାସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଏହି ବିମାନ ଜାହାଜରେ ନିୟୋଜିତ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କ୍ରସ୍ ଡେକ୍ ଉଡ଼ାଣ ପୂରଣ କରିବ | ଏହି ବିମାନଗୁଡ଼ିକରେ MiG-29K ଏବଂ F-18 ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ | ଏଥିସହ, ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |

କୋଲକାତା ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ଶ୍ରେଣୀର ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ, ଫ୍ରିଗେଟ୍ ଏବଂ ହେଲିକପ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ସ୍ୱଦେଶୀ ବିନାଶକାରୀ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଭ୍ୟାସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close