ଦେଶ ବିଦେଶ

ଆସୁଛି ରାଫେଲ; ଚୀନକୁ କରିବ ସାବାଡ୍

ସୋମବାର ଫ୍ରାନ୍ସର ଏୟାରବେସରୁ ଭାରତକୁ ଉଡ଼ିଛି ପାଞ୍ଚଟି ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ। ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ରାଫେଲ ବିମାନ ୭୩୬୪ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରି ବୁଧବାର ଦିନ ଅମ୍ବାଲା ଏୟାରବେସରେ ପହଞ୍ଚିବ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶେଷ ହେଲା ଭାରତର ଆଶା। ସୋମବାର ଫ୍ରାନ୍ସର ଏୟାରବେସରୁ ଭାରତକୁ ଉଡ଼ିଛି ପାଞ୍ଚଟି ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ। ଏହି ବିମାନଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାଇଲଟମାନେ ଉଡ଼ାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଇନ୍ଧନ ପାଇଁ UAEର ଅଲ ଧଫ୍ରା ଏୟାରବେସରେ ଅଟକି ରହିବ। ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ରାଫେଲ ବିମାନ ୭୩୬୪ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରି ବୁଧବାର ଦିନ ଅମ୍ବାଲା ଏୟାରବେସରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଚୀନ୍ ସୀମା ବିବାଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ବିମାନ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି। ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ବିମାନ ହେଉଛି ଭାରତ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ୩୬ ବିମାନ ଚୁକ୍ତିନାମାର ପ୍ରଥମ ପରିବହନ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାୟୁସେନାର ୧୨ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଉପରେ ତାଲିମ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ଆଉ କେତେକ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣର ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛନ୍ତି |

ଭାରତ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଦୁଇ ଦେଶକୁ ଫ୍ରାନ୍ସର ବିମାନ ଚାଳକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ ମୋଟ ୩୬ ବାୟୁସେନା ପାଇଲଟଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଅଧିକାଂଶ ବାୟୁସେନା ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ, କେତେକ ଭାରତରେ ଅଭ୍ୟାସ କରିବେ। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ପାଇଲଟମାନେ ଏହି ବିମାନ ଉଡାଉଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚରେ ୧୦ ଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭାରତକୁ ବିତରଣ କରାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବିମାନର ଉପଲବ୍ଧତା ନ ଥିବାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଞ୍ଚଟି ବିମାନ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବ।


ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଜୁନ୍ ୨ରେ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଫ୍ରାନ୍ସର ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ ପାର୍ଲେଙ୍କ ସହ ଟେଲିଫୋନ୍ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଫ୍ରାନ୍ସରେ କରୋନା ମହାମାରୀର ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଫାଲ ବିମାନ ଭାରତକୁ ପଠାଯିବ।
ଚୀନ୍ ସହିତ ଚାଲିଥିବା ସୀମା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ରାଫାଲ ବିମାନର ଭାରତକୁ ଆସିବା ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରୁଛି। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା ରାଫେଲ ବିମାନର ବିତରଣକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ବାୟୁସେନା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଫାଲ ବିମାନ ଆସିବା ପରେ ବାୟୁସେନାର ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷମତା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close