Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ବିଦେଶରେ ରହୁଥିବା ଏନଆରଆଇଙ୍କୁ ମିଳିବ ଡାକ ବାଲାଟ ମତଦାନ ସୁବିଧା

2021 ମସିହାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ତାମିଲନାଡୁ, ଆସାମ ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ନିର୍ବାଚନରେ ​ଯେଭଳି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକମାନେ ମତଦାନ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିପାରିବେ ସେ ନେଇ ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦେଶରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ଅର୍ଥାତ୍ ଏନଆରଆଇକୁ ଡାକ ବାଲାଟ୍ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି

2021 ମସିହାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ତାମିଲନାଡୁ, ଆସାମ ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ନିର୍ବାଚନରେ ​ଯେଭଳି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକମାନେ ମତଦାନ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିପାରିବେ ସେ ନେଇ ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦେଶରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ଅର୍ଥାତ୍ ଏନଆରଆଇକୁ ଡାକ ବାଲାଟ୍ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଯାଇଛି ।

ଏକ କୋଟି 30 ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ବିଦେଶରେ ରହୁଛନ୍ତି । ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଦେଶରେ ରହୁଥିବା 60% ରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଭୋଟ ଦେବାର ଅଧିକାର ଅଛି । ଯଦି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଭୋଟରମାନେ ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବୈଦୁତିକ ଭାବରେ ପଠାଯାଇଥିବା ଡାକଘର ମାଧ୍ୟମରେ ଭୋଟ୍ ଦେବେ । ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ପାରିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ପାଇଁ  ଥିବା ନିୟମରେ କିଛିଟା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close