Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

2024 ସୁଦ୍ଧା ନିର୍ମାଣ ହେବ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିମାନବନ୍ଦର

ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ନୋଏଡାରେ ବିମାନ ବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ନେଇ ଦାବୀ ହୋଇ ଆସୁଥିବାବେଳେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବାସ୍ତବତାର ରୂପ ନେବାକୁ ଯାଉଛି | ବୁଧବାର ଦିନ ନୋଏଡାସ୍ଥିତ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଜେୱର ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ବିକାଶ ପାଇଁ ଜୁରିଖ୍ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏଜି ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ସହ ଏକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି ।

ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ନୋଏଡାରେ ବିମାନ ବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ନେଇ ଦାବୀ ହୋଇ ଆସୁଥିବାବେଳେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବାସ୍ତବତାର ରୂପ ନେବାକୁ ଯାଉଛି | ବୁଧବାର ଦିନ ନୋଏଡାସ୍ଥିତ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଜେୱର ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ବିକାଶ ପାଇଁ ଜୁରିଖ୍ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏଜି ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ସହ ଏକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ପରେ, ଜୁରିଖ୍ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ 40 ବର୍ଷ ପାଇଁ ନୋଏଡା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରର ଡିଜାଇନ୍, ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ଅଧିକାର ପାଇଛି | ଏହି ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ପରେ ନୋଏଡା, ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା, ଗାଜିଆବାଦ ଏବଂ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାର ଲୋକଙ୍କୁ ଆଉ ବିମାନ ଧରିବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ହେବ ବିମାନବନ୍ଦର –

ଏହି ବିମାନବନ୍ଦର ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଏବଂ ଅଭିନବ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସହିତ ନିର୍ମାଣ ହେବ | ନୋଏଡା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିଜିଟାଲ୍ ହେବ | ଯାତ୍ରୀମାନେ ଏହି ବିମାନବନ୍ଦରରେ କଷ୍ଟୋମାଇଜ୍ ସୁବିଧା ପାଇବେ, ଅର୍ଥାତ୍ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ |ବିମାନ ବନ୍ଦର ପାଇଁ ନୂତନ ମାନକ ସ୍ଥିର କରିଥିବା ଏହି ବିମାନବନ୍ଦର ଏହାର ବର୍ଗରେ ପ୍ରଥମ ନେଟ୍ ଜିରୋ ନିର୍ଗମନ ବିମାନବନ୍ଦର ହେବ |

କେତେ ଟଙ୍କା ରହିଛି ବଜେଟ୍ ?

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ନୋଏଡା ବିମାନବନ୍ଦର ପାଇଁ 6 ଟି ଗାଁରୁ 5926 ଜଣ କୃଷକଙ୍କ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ ରଣହେରା, ରୋହି, ପାରୋହି, ବନୱାରିଭାସ୍, କିଶୋରପୁର, ଦିନନ୍ତପୁର ଗ୍ରାମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ପ୍ରାୟ 1,339 ହେକ୍ଟରରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ବିମାନବନ୍ଦରର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 29,500 କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ।

ଚାରିଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ହେବ –

ନୋଏଡା ବିମାନବନ୍ଦରରେ 6ଟି ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ରନୱେ ରହିବ | ଯାହା ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ହେବ | ଏହି ବିମାନବନ୍ଦର 5000 ହେକ୍ଟର ଅଞ୍ଚଳରେ ବିସ୍ତାର ହେବ | ସରକାରୀ ଦଲିଲ ଅନୁଯାୟୀ ବିମାନବନ୍ଦର ଚାରିଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 1134 ହେକ୍ଟର କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ, ଯାହା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ 4,588 କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ | ଯାହାର କ୍ଷମତା ବାର୍ଷିକ 12 ଲକ୍ଷ ଯାତ୍ରୀ ହେବ |

 ଏହା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଯେଉଁଥିରେ ମୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚ 5,983 କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବାର୍ଷିକ 30 ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ |

 ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବାର୍ଷିକ 50 ଲକ୍ଷ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି, ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ 8,415 କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ |

ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବାର୍ଷିକ 70 ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ଯାହା ପାଇଁ 10,575 କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ |

ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବ –

ଏହି ବିମାନବନ୍ଦର ସମଗ୍ର ଉତ୍ତର ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଗେମଚଞ୍ଜର ଭାବେ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିବ | ଏହା ମଧ୍ୟ ବହୁ ପରିମାଣରେ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇବ ଏବଂ ଯୁବପିଢୀଙ୍କ ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲିବ | ନୋଏଡା ବିମାନବନ୍ଦର ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗୀ ସରକାର ୟୁପିରେ ବ୍ୟାପକ ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି ସମ୍ଭାବନା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛନ୍ତି । ୟୁପିର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବିଭାଗ ଏସ୍ ପି ଗୋୟଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ‘ନୋଏଡା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ରାଜ୍ୟରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ଏହା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରିଣତ କରିବ ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close