Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ମହାମାରୀ କରୋନା ପରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବିଶ୍ୱ – ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

ଶନିବାର ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀର ଦୀକ୍ଷାନ୍ତ ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ପରେ ବିଶ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଦୁନିଆରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -19 ବିଶ୍ୱକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛି ଯେ ଜଗତୀକରଣ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ମଧ୍ୟ ବେଶ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ଶନିବାର ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀର ଦୀକ୍ଷାନ୍ତ ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ପରେ ବିଶ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଦୁନିଆରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -19 ବିଶ୍ୱକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛି ଯେ ଜଗତୀକରଣ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ମଧ୍ୟ ବେଶ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାରା ଦେଶରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅପାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି, ବହୁତ ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ ଅଛି ଯାହା ପାଇଁ ଆପଣ ସମାଧାନର ରାସ୍ତା ତିଆରି କରିପାରିବେ । ଦେଶ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ଏବଂ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଏକ ସୁବିଧାଜନକ ଜୀବନଶୈଳୀ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିବ |

ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିବା କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟରେ ଆମେ ଏଠାରେ ସମ୍ୟକ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ –

  1. ଏହାପୂର୍ବରୁ ମୋତେ ଆଇଆଇଟି ମାଡ୍ରାସ,ଆଇଆଇଟି ବମ୍ବେ ଏବଂ ଆଇଆଇଟି ଗୁଆହାଟୀର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେବାର ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା । ଏହି ସବୁ ଜାଗାରେ ମୁଁ ଏକ ସମାନତା ଦେଖିଲି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନରେ କିଛି ଅଭିନବ ଘଟଣା ଘଟୁଛି| ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଅଭିଯାନର ସଫଳତା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଶକ୍ତି |

2– ଆଜି ଭାରତ ନିଜର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟର ସହଜତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ଅଟେ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଯୁବକମାନେ କୋଟି କୋଟି ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିନବ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ। ଦେଶ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସହଜ ପରିବେଶ ଦେବ, କେବଳ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଜୀବନକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ |

3- ଆଜି ତୁମର ଆବଶ୍ୟକତା, ଦେଶରେ ଭବିଷ୍ୟତର ଆବଶ୍ୟକତା ବୁଝି, ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଉଛି, ପୁରୁଣା ନିୟମ ବଦଳାଯାଉଛି | ମୁଁ ଭାବୁଛି ଗତ ଶତାବ୍ଦୀର ନିୟମ ଆଗାମୀ ଶତାବ୍ଦୀର ଭବିଷ୍ୟତ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିପାରିବ ନାହିଁ |

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close