Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଜୁନ୍ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ କରୋନା ଟୀକା

ବାଙ୍ଗାଲୋରସ୍ଥିତ ବାୟୋକନ୍ ଲିମିଟେଡର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କିରଣ ମଜୁମଦାର ଖାଁ ଜୁନ୍ ସୁଦ୍ଧା କୋଭିଡ -19 ଟୀକା ଭାରତକୁ ଆସିଯିବ ବୋଲି ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି  ।

ବାଙ୍ଗାଲୋରସ୍ଥିତ ବାୟୋକନ୍ ଲିମିଟେଡର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କିରଣ ମଜୁମଦାର ଖାଁ ଜୁନ୍ ସୁଦ୍ଧା କୋଭିଡ -19 ଟୀକା ଭାରତକୁ ଆସିଯିବ ବୋଲି ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି  ।

ବାୟୋକନ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଏହାର ତ୍ରୈମାସିକ ମାସିକ ଆୟ ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତ୍ରୈମାସରେ 216 କୋଟି ଟଙ୍କାର ଲାଭାଂଶରୁ 169 କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ବୋଲି ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

କୋଭିଡ -19 ଟିକା ଦେଶରେ କେବେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ପଚରାଯିବାରୁ କିରଣ ମଜୁମଦାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଥମ mRNA ଟୀକା ଅନୁମୋଦିତ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ କାରଣ ଟୀକା ଶୀତଳ ଶୃଙ୍ଖଳା ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛି ଯାହା ଏଠାରେ ନାହିଁ  ।

ତେଣୁ ଜାନୁୟାରୀ ସୁଦ୍ଧା ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେଙ୍କା କିମ୍ବା ଆମର ନିଜସ୍ୱ ଭାରତୀୟ ଟିକା ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଭଳି ଅନ୍ୟ ଟୀକା ଅନୁମୋଦନ ହୋଇପାରିବ। ଯଦିଓ ଆମେ ଆସନ୍ତା 2-3 ମାସ ମଧ୍ୟରେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିବୁ, ତଥାପି ସେଗୁଡିକ ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ଅନୁମୋଦିତ ହେବ । ତେଣୁ ମୁଁ ଭାବୁଛି 2021-22 ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ କରୋନା ଟୀକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି  ।

ବାୟୋକନ୍ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି, ଏତେ ବଡ଼ ଆକାରରେ ଟୀକାକରଣ ପର୍ବରୁ କେବେ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ପୋଲିଓ ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି। ପୋଲିଓ ଟୀକା ଆଶା କର୍ମଚାରୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପରିଚାଳିତ ହୁଏ କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ ଟିକା ଇଣ୍ଟ୍ରାମସ୍କୁଲାର ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପାଇଁ ନର୍ସ, ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଏମବିବିଏସ୍ ଛାତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ମାନବ ସମ୍ବଳ ବ୍ୟତୀତ, ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ଶୀତଳ ଶୃଙ୍ଖଳା ଭିତ୍ତିଭୂମି ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି  ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ,ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ । ଏଭଳି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି  । ଯାହାଦ୍ୱାରା କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ପୁଣି ଥରେ ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇପାରିବ ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close