Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

୫୫ ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତ ଓ ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ରେଳମାର୍ଗ

୫୫ ବର୍ଷ ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ହଳଦୀବାରୀ ଏବଂ ପଡୋଶୀ ବାଂଲାଦେଶର ଚିଲାହାଟି ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ରେଳମାର୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ଉଭୟ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଡିସେମ୍ବର ୧୭ରେ ସେହି ମାର୍ଗ ଉଦଘାଟନ କରିବେ । ୧୯୬୫ ମସିହାରେ ଭାରତ ଏବଂ ତା ' ପରେ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ରେଳ ସଂଯୋଗ ଭାଙ୍ଗିବାରୁ ଉତ୍ତର ବାଂଲାଦେଶର ଚିଲହାଟୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାଲଡିବାରୀ କୋଚ ବେହେରା ମଧ୍ୟରେ ରେଳ ଲାଇନ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

୫୫ ବର୍ଷ ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ହଳଦୀବାରୀ ଏବଂ ପଡୋଶୀ ବାଂଲାଦେଶର ଚିଲାହାଟି ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ରେଳମାର୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ଉଭୟ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଡିସେମ୍ବର ୧୭ରେ ସେହି ମାର୍ଗ ଉଦଘାଟନ କରିବେ । ୧୯୬୫ ମସିହାରେ ଭାରତ ଏବଂ ତା ‘ ପରେ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ରେଳ ସଂଯୋଗ ଭାଙ୍ଗିବାରୁ ଉତ୍ତର ବାଂଲାଦେଶର ଚିଲହାଟୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାଲଡିବାରୀ କୋଚ ବେହେରା ମଧ୍ୟରେ ରେଳ ଲାଇନ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ନର୍ଥଇଷ୍ଟ ଫ୍ରଣ୍ଟିୟର ରେଲୱେ (ଏନଏଫଆର) ମୁଖ୍ୟ ଜନସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ ସୁଭାନ ଚନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ତାଙ୍କ ବାଂଲାଦେଶୀ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଶେଖ ହସିନା ଡିସେମ୍ବର ୧୭ରେ ହଳଦୀବାରୀ-ଚିଲହାଟୀ ରେଳ ମାର୍ଗର ଉଦଘାଟନ କରିବେ।

ଚନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏନଆରଏଫର କାଟିହର ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଚିଲହାଟୀରୁ ହଳଦୀବାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ। କଭିହାର ଡିଭିଜନାଲ ରେଲୱେ ମ୍ୟାନେଜର ରବିନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଭର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରେଳ ମାର୍ଗ ଖୋଲିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ନର୍ଥଇଷ୍ଟ ଫ୍ରଣ୍ଟିୟର ରେଲୱେ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ହଳଦୀବାରୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୂରତା ୪.୫ କିଲୋମିଟର ଥିବାବେଳେ ବାଂଲାଦେଶର ଚିଲହାଟୀ ଠାରୁ ଶୂନ ପଏଣ୍ଟ ପ୍ରାୟ ୭.୫ କିଲୋମିଟର ଅଟେ। ଉଭୟ ହଳଦୀବାରୀ ଏବଂ ଚିଲହାଟି ଷ୍ଟେସନ ସିଲିଗୁଡି ଏବଂ କୋଲକାତା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପୁରୁଣା ବ୍ରଡ ଗେଜ ରେଳ ମାର୍ଗରେ ଥିଲା ।

ଯେତେବେଳେ ଏହି ମାର୍ଗରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ , ଲୋକମାନେ କୋଲକାତା ଠାରୁ ସିଲିଗୁଡି ନିକଟସ୍ଥ ଜାଲପାଇଗୁରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟାରୁ କମ୍ ସମୟରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବେ ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close