Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚର୍ତୁଃଦ୍ଦେଶୀୟ ନୌସେନା ସମରାଭ୍ୟାସ, ଚୀନ ଛାନିଆ

ଆଜି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି କ୍ୱାଡ ଦେଶ ସମୂହର ମାଲବାର ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସ । କ୍ୱାଡ ଦେଶ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଏହି ଚାରି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବାର୍ଷିକ ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସ ମାଲବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଭାରତ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଦୃଢ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାପାଇଁ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ଜାହିକ କରିବା ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏହି ଡ୍ରିଲରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି ।

ଆଜି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି କ୍ୱାଡ ଦେଶ ସମୂହର ମାଲବାର ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସ । କ୍ୱାଡ ଦେଶ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଏହି ଚାରି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବାର୍ଷିକ ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସ ମାଲବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଭାରତ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଦୃଢ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାପାଇଁ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ଜାହିକ କରିବା ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏହି ଡ୍ରିଲରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି ।

ଭାରତୀୟ ନୌ ସେନାର ମୁଖପାତ୍ର ବିବେକ ମାଧୱାଲ କହିଛନ୍ତି, ‘ନଭେମ୍ବର 2020 ରେ ମାଲାବାର ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସର 24 ତମ ସଂସ୍କରଣ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି’। ଏହି ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ବିଶାଖାପାଟନମରେ 3 ରୁ 6 ନଭେମ୍ବର 2020 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା, ଆମେରିକା ନୌସେନା, ଜାପାନ ସାମୁଦ୍ରିକ ଆତ୍ମରକ୍ଷା ବଳ (JMSDF) ଏବଂ ରୟାଲ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ନୌସେନା (RAN) ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ନଭେମ୍ବର 2020 ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଆରବ ସାଗରରେ ଡ୍ରିଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ମାଲବାର ସିରିଜ୍ ନୌସେନା ଅଭ୍ୟାସ 1992 ରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଆମେରିକାର ନୌସେନା ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | 2020 ସଂସ୍କରଣରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମିଳିତ ସାମୁଦ୍ରିକ ବ୍ୟାୟାମରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ନୌସେନା ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବ |

କୋଭିଡ୍ -19 ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚଳିତଥର ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ସ୍ଥଳ ଭାଗରେ ନ କରାଯାଇ କେଭଳ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଚାଲିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହା ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ସମନ୍ୱୟ ଏବଂ ସମନ୍ୱୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ, ଯାହା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ନିୟମ-ଆଧାରିତ ହେବ, ସେମାନଙ୍କ ସହଭାଗୀ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଖୋଲା ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ ପ୍ରତି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ପକ୍ଷରୁ ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close