Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଦିଲ୍ଲୀରେ ସ୍ଥିତି ସଙ୍ଗୀନ, 60 ଟି ମେଡିକାଲରେ ଆଉ ବେଡ୍ ନାହିଁ – ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଦିଲ୍ଲୀରେ ମହାମାରୀ କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମସ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବାବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଭୟଙ୍କର ଭାବରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଥିବାରୁ ସହରରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର-ସଜ୍ଜିତ ଇଣ୍ଟେନ୍ସିଭ୍ କେୟାର ରୁମ୍ (ଆଇସିୟୁ) ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା 205 କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ଅତି କମରେ 60 ଟି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଆଉ ଶଯ୍ୟା ଖାଲି ନାହିଁ ।

ଦିଲ୍ଲୀରେ ମହାମାରୀ କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମସ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବାବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଭୟଙ୍କର ଭାବରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଥିବାରୁ ସହରରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର-ସଜ୍ଜିତ ଇଣ୍ଟେନ୍ସିଭ୍ କେୟାର ରୁମ୍ (ଆଇସିୟୁ) ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା 205 କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ଅତି କମରେ 60 ଟି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଆଉ ଶଯ୍ୟା ଖାଲି ନାହିଁ ।

ବୁଧବାର ଦିନ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ 5,246 ଜଣ ନୂତନ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ, ତାପମାତ୍ରା ହ୍ରାସ ଏବଂ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତାର ଅବନତି ହେତୁ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ରୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି |

ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଜୈନ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସହରରେ କୋଭିଡ -19 ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା ନଭେମ୍ବର 9 ରୁ 26 ମଧ୍ୟରେ 16,172 ରୁ 18,252 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ 15 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ 1359 ଆଇସିୟୁ ବେଡ ସମେତ 2080 ଶଯ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ଟୁଇଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସପୋର୍ଟ ଥିବା 211 ଆଇସିୟୁ ବେଡ୍ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହିପରି ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା 1,264 ରୁ 1,475 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ‘ଅନଲାଇନ୍ କରୋନା ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ’ ଅନୁଯାୟୀ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅପରାହ୍ନ 5.10 ସମୟରେ ସହରରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସପୋର୍ଟ ଥିବା 205ଟି କୋଭିଡ ଆଇସିୟୁ ଶଯ୍ୟା ଖାଲି ଥିଲା ।

ଯେଉଁ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ କୌଣସି ବେଡ୍ ଖାଲି ନାହିଁ ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ବେସ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାଣ୍ଟ, ଉତ୍ତର ରେଳବାଇ ହସ୍ପିଟାଲ୍, ସାର୍ ଗଙ୍ଗାରାମ ହସ୍ପିଟାଲ୍, ବତ୍ରା ହସ୍ପିଟାଲ୍, ଭିମହାନ୍ସ ଏବଂ ଇନ୍ଦ୍ରପ୍ରସ୍ଥ ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ସହରର କୋଭିଡ ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଉଥିବା 100 ରୁ ଅଧିକ ଡାକ୍ତରଖାନା ମଧ୍ୟରୁ 30 ଟି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଆଉ ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚଟି ଲେଖାଁଏ ଖାଲି ଶଯ୍ୟା ରହିଛି।

ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଲୋକ ନାୟକ ହସ୍ପିଟାଲ, ରାମ ମନୋହର ଲୋହିଆ ହସ୍ପିଟାଲ, ଦୀପ ଚାନ୍ଦ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ମ୍ୟାକ୍ସ ସ୍ମାର୍ଟ ଗୁଜରାଲ ମୋଦୀ ହସ୍ପିଟାଲ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସହରରେ କୋଭିଡ -19 ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ଆଇସିୟୁ ଶଯ୍ୟା ଅଭାବ । ଆଗକୁ ରୋଗୀ ବଢିବା ସହ ଏହି ସ୍ଥିତି ଆଗକୁ ଆହୁରି ସଙ୍ଗୀନ ହେବ ବୋଲୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ଚେତାଇ ସାରିଲେଣି ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close