Breaking PLUSଦେଶ ବିଦେଶମୁଖ୍ୟ ଖବର

ନୌସେନାରେ ସାମିଲ ହେଲା ଆଣ୍ଟି-ସବମେରାଇନ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ INS କଭାରତୀ

ଆଜି ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଅଧିକାରୀକ ଭାବେ ସାମିଲ ହେଲା ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଆଣ୍ଟି- ସବମେରାଇନ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଆଇଏନଏସ୍ (INS) କଭାରତୀ । ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଏହା ଶତୃର ରାଡାରରେ ଧରାପଡିବ ନାହିଁ । ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ P28 ଅଧୀନରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ପାଇଁ GRSE ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ଚାରୋଟି ଆଣ୍ଟି-ସବମେରାଇଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ମଧ୍ୟରୁ 'କଭାରତୀ' ହେଉଛି ଶେଷ ଜାହାଜ |

ଆଜି ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଅଧିକାରୀକ ଭାବେ ସାମିଲ ହେଲା ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଆଣ୍ଟି- ସବମେରାଇନ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଆଇଏନଏସ୍ (INS) କଭାରତୀ । ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଏହା ଶତୃର ରାଡାରରେ ଧରାପଡିବ ନାହିଁ । ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ P28 ଅଧୀନରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ପାଇଁ GRSE ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ଚାରୋଟି ଆଣ୍ଟି-ସବମେରାଇଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ମଧ୍ୟରୁ ‘କଭାରତୀ’ ହେଉଛି ଶେଷ ଜାହାଜ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ନିକଟରେ ଆଉ ତିନୋଟି ଏହିଭଳି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ପୂର୍ବରୁ ସାମିଲ ଅଛି । କଭାରତୀ GRSE ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ 104 ତମ ଜାହାଜ ହେବ | ଏହାର 90 ପ୍ରତିଶତ ସ୍ୱଦେଶୀ ଭାବରେ ନିର୍ମିତ ଏବଂ ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ | ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ପରମାଣୁ, ରାସାୟନିକ ଏବଂ ଜୈବିକ ଯୁଦ୍ଧରେ ଏହି ଜାହାଜ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ଫ କାର୍ଡ ସାବ୍ୟସ୍ଥ ହେବ ।

ରାଡାରରେ ଏହା ଧରା ପଡୁନଥିବାରୁ ଏହା ନୌସେନାର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତିନୋଟି ଆଣ୍ଟି-ରାଡାର ଏବଂ ଆଣ୍ଟି- ସବମେରାଇନ୍ ଜାହାଜ ଭାରତ ନିକଟରେ ପୂର୍ବରୁ ରହିଛି ସେଗୁଡିକ ହେଉଛି INS କାମୋର୍ତା, INS କଦମତ୍ ଏବଂ INS କିଲଟାନ | ଏହି ନାମଗୁଡ଼ିକ ଲକ୍ଷଦ୍ୱୀପ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ବିଭିନ୍ନ ଛୋଟ ଛୋଟ ଦ୍ୱୀପ ଗୁଡିକ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close