ଦେଶ ବିଦେଶ

ଆମେରିକାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲା କରୋନାର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ R.1 ଭାରିଆଣ୍ଟ

ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପୁଣିଥରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଲାଣି । ଅନେକ ଦେଶମାନଙ୍କରେ କରୋନା ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ କରୋନାଭାଇରସର ତୃତୀୟ ଲହର ଆସିବାର ଚେତାବନୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି । କରୋନା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ନୂଆ ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାରୁ ଭୟାନକ ଖବର ବାହାରିଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଆମେରିକାରେ କରୋନାର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ R.1 ପ୍ରକାର ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକାରର ଭାରିଆଣ୍ଟର ରୋଗୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁତ କମ୍ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ବିଶ୍ୱ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କଲାଣି । ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଦେଢ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତାଗଲାଣି ତଥାପି ଭୟ କମିନି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ, ଭାରତ ବହୁତ କ୍ଷତି ସହିଥିଲା । ଅର୍ଥାତ୍ ଅନେକ ଜୀବନ ନେଇଥିଲା କିଲର ଭାଇରସ । ଏବେ ପୁଣି ଥରେ କରୋନାର ନୂତନ ପ୍ରକାରର ଭାରିଆଣ୍ଟ ଦେଶଗୁଡିକରେ ଜୋରଦାର ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ନୂଆ ଏବଂ ବିପଦଜନକ ନେଇ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ରିସର୍ଚ୍ଚର ମାନେ ଆମେରିକାର କରୋନାର ଏକ ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ R.1 ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ କରୋନାର ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକାରର ମାମଲା ବହୁତ କମ୍ । କିନ୍ତୁ ଏଥିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପ୍ରକାରର ପ୍ରକୃତି କିପରି ଦେଖାଯାଇଛି ତାହା ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆମେ କହିପାରିବା ଯେ ଏହା ସଂକ୍ରାମକ ହୋଇପାରେ ।

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close